Така празнуваха Лазаровден в село Горно Церовене, община Монтана

13.04.2025 06:10 Камелия Александрова
Лазарки от село Горно Церовене, монтанско

Всяка година хората от Горно Церовене в община Монтана срещат лазарки в домовете си. „ Така е било, така и ще бъде", заричат се председателят на читалище „Еленко Ценов 1896" Суска Динчова и секретарят Антоанета Тодорова. Те са силата на традицията в селото. Организират цялата дейност на самодейците и спазват обичаите на всички празници.

„Групата на лазарките се увеличава през последните няколко години, идват нови и нови момичета, разказва Тодорова. Разучаваме песните предварително, а от снощи кипи оживление, свиваме цветни венци и украсяваме кошниците".

От заранта домакините са спретнали дворовете си. Приготвили са лакомства, плодове, яйца и парички, и чакат лазарки. Те тръгват с песен от боровата градинка пред читалището. Обикалят първо трите смесени магазина на центъра, а след това пеят от къща на къща. Задължително влизат в дома на баба Василка, която на 94 години и е най-възрастната жена в село Горно Церовене. Тя ги чака с радостно вълнение, приготвила им е дарове и иска да се снима с тях.

С песни от врата на врата момичетата стигнат до черквата „Свето Възнесение". Храмът е един от най-старите в община Монтана. Построен е през 1867 година и все още е действащ. Отец Христодул ги посреща в божия дом и ги благославя. Той им разказва за чудото на нашият спасител Исус Христос възкресил на този ден Лазар от Витания и за това колко са важни традициите, за да пребъде българския народ.

И в колкото повече къщи влязат лазарките, толкова по-добра ще е годината за село Горно Церовене, затова момичетата въпреки студа продължават ритуала, докато стигнат и последната отворена врата. Накрая ще се върнат в читалището да оставят част от даровете. Събраните пари ще послужат да нещо полезно. Благодарение на щедростта към коледарите децата от селото вече имат тенис маса в една от залите на читалището, уточнява председателя му Суска Динчова. Със секретаря Антонета Тодорова вече са замисли да организират нов празник на занаятите. Надяват се да успеят за Петровден.

Други от От страната и света

Пожар изпепели заведение в Шкорпиловци

Пожар изпепели заведение за бързо хранене в Шкорпиловци, няма пострадали, съобщиха от дирекцията на полицията във Варна. Сигналът за инцидента е подаден около час след полунощ снощи

Условна присъда за екс шеф на КАТ за престъпления по служба

Влезе в сила присъда по дело на Окръжна прокуратура – Благоевград срещу бивш началник на сектор „Пътна полиция" към ОД на МВР – Благоевград. С Решение на Върховния касационен съд е потвърдена

Кола блъсна и уби пешеходец в Кресна

Кола блъсна и уби пешеходец в Кресна. Инцидентът е станал тази сутрин около 7 часа на главен път Е-79 в района на бензиностанция в града. По първоначална информация

Почина вокалистът на американската рок група Three Dog Night

На 83-годишна възраст почина Чарлс „Чък“ Негрон – основател и водещ вокалист на американската група Three Dog Night, чийто глас стои зад хитове като Joy to the World

Четирима са задържани в Русе за разпространение на наркотици

Служители на Областната дирекция на МВР в Русе са неутрализирали схема за държане и разпространение на наркотици при специализирана полицейска операция

>