Жителите на Генерал Тошево протестираха срещу лошото състояние на пътя до граничния пункт "Йовково"

12.04.2025 14:38 Дияна Райнова
Жители на Генерал Тошево с над 100 автомобила и земеделски техника протестираха срещу лошото състояние пътя за ГКПП-Кардам

С автошествие жителите на град Генерал Тошево и село Кардам протестираха днес срещу лошото състояние на пътя до граничния контролно-пропускателен пункт "Йовково", границата с Румъния. Инициатори са млади хора от Кардам и Генерал Тошево, които така изразиха недоволството си, че ремонтът на участъка Ген.Тошево- ГКПП-Кардам, продължава да не влиза в програмата на агенция „Пътна инфраструктура".В шествието се включиха над 100 автомобила и земеделска техника - трактори. За кратко бе блокирано движението от и до ГКПП-то, както и през него. Исканията на протестиращите са този път да бъде ремонтиран.

„Протестирам за пореден път заради лошото качество на пътната отсечка Ген.Тошево-ГКПП-Кардам. Ремонтът на този път започна преди около 5 години. Беше премахната част от асфалта и така стои вече пет години. После дупките бяха малко позапълнени. Имаше дупки, в които товарните автомобили, идващи от Румъния и отиващи за северната ни съседка, пробиваха резервоари, къртеха се брони и други части. И така вече 5 години", каза Ивайло Иванов от Ген.Тошево..

„От 1 април за този път плащаме по 40 стотинки на километър, а продължаваме да трошим автомобили. Има и друг проблем - не са изрязани храстите край пътя, над него са надвиснали клони на дървета така, че два товарни автомобила не могат да се разминат. Мантинелите са изкривени. Мостът по пътя не е обезопасен достатъчно, под него има жп линия. Откакто плащаме толтакси, плащаме в пъти повече от винетките, а ни убеждават, че се събират по-малко пари от товарни автомобили. Къде отиват парите от таксите и винетките, нали са поддръжка на пътищата", добави Иванов, който е представител на транспортния бранш..Иванов отбеляза, че вече са се образували денивелации на моста преди Кардам, които представляват реална опасност за инциденти.

„От 2021 г. по отсечката от международен път II-29 град Генерал Тошево – ГКПП „Йовково"-Кардам, е въведена временна организация на движението поради извършване на ремонт на пътя", съобщават по повод протеста от Областната дирекция на МВР-Добрич.

„До настоящия момент от Областната дирекция на МВР-Добрич, са изпратени 8 уведомителни писма за наличие на опасност от възникване на инциденти с граждани и моторни превозни средства. В тези писма са посочени редица проблеми, свързани с пътя – намалена видимост, поради липса на светлоотразяваща маркировка, неравности по пътното платно, някои с дълбочина от повече от 8 см, наличие на сухи дървета около пътя, липса на временна маркировка и затрудняване на придвижването на специализирани автомобили като линейки, пожарни, полицейски автомобили", добавят оттам.

В писмата до стопанина на пътя - агенция „Пътна инфраструктура" се казва още, че изброените проблеми са предпоставка за възникване на пътнотранспортни произшествия. Статистиката показва, че на този пътен участък често възникват пътни инциденти с материални щети за преминаващите.В архива на Областната дирекция на МВР са налице писма, датиращи още от 2015 г., в които ясно се обозначават наличните проблеми. Въпреки това, вече десет години не са предприети адекватни мерки за отстраняване на нередностите, казват още ттам.

Предвид наближаващите Великденски и майски празници, както и летния туристически сезон, трафикът по проблемния участък ще се увеличава, което от своя страна е възможно да доведе и до увеличаване на пътнотранспортния травматизъм, алармират от полицията.

Други от От страната и света

Мъж прободен с нож в корема от познат пред дома му в Разлог

Мъж е прободен с нож от познат пред дома му в Разлог. Със заповед за задържане до 24 часа, от полицейски служители на РУ-Разлог е задържан 26-годишен мъж от гр. Разлог

КС образува дело заради решението на парламента за Съвета за мир

Конституционният съд образува дело по искане на правителството за установяване на противоконституционност на Решение на Народното събрание от 13 март 2026 г

Модерна система ще следи за замърсяване на Дунав от кораби

Предстои изграждането на модерна трансгранична система за мониторинг на замърсяването на водите на река Дунав, причинено от корабоплаването. Пилотната инициатива ще се реализира от Изпълнителна

14-годишно момче удари свой връстник, пострадалият е с кръвоизлив

14-годишно момче удари свой връстник, пострадалият е с кръвоизлив, съобщиха от полицията. Оттам уточняват, че сигналът за случая е подаден от майката на 14-годишно момче

Мъж от село Ковачица отвлече бившата си приятелка

49-годишен от монтанското село Ковачица е задържан за отвличане на 37-годишна жена от същото село, с която преди време живял на семейни начала.  Сигнал за престъплението, извършено в София

>