Депутатите ще правят нов опит да попълнят комисията за досиетата

11.04.2025 13:50 Павлета Давидова
Заседание на 51-ия парламент

По предложение на ГЕРБ процедурата за избор на нов състав на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС бе прекратена и ще бъде отворена отново.

Точката с това искане влезе извънредно в петъчния ден. Малко след това Рая Назарян от ГЕРБ обясни, че причината била техническа.

Срокът за внасянето на имена за председател, секретар и членове изтече на 5 март.

За шеф на комисията от ГЕРБ бяха предложили бившият конституционен съдия Константин Пенчев. Общо 10 души бяха предложени за деветте места, 6 номинации идват от ГЕРБ-СДС, по една има от ИТН, БСП, ПП-ДБ и Алианса на Ахмед Доган.

Това е и една от причините за провала на процедурата - по Закона за досиетата нито една парламентарно представена политическа сила не може да има мнозинство в комисията, т.е. максимумът приети номинации от една партия трябва да е 4.

Във връзка с писма от ДАНС се налага процедурата да бъде прекратена и подновена с подаване на документи на новите кандидати, обясни в зала Мануил Манев. 

Искането мина без никакъв дебат със 159 гласа "за" и седем "против" (от МЕЧ).

От всички регулаторни органи, избирани от НС, Комисията по досиетата де юре е без изтекъл мандат, макар съставът й да действа без промяна повече от предвиденото време - според промени на закона работата им продължа до избор на нова Комисия. Мандатът на членовете е 5-годишен, с право на повторение. Настоящият й председател Евтим Костадинов е начело още от 2007 г.

Преди броени дни бившият шеф на комисията Методи Андреев предупреди, че процедурата е спряна и вероятно ще има ново подаване на кандидати. Той посочи, че от 10-има кандидати 6-има са предложени от ГЕРБ. "Като ГЕРБ предлага и евентуалния председател, зам.-председател и секретар. По принцип в тази комисия, която по закон се състои от 9 човека, не може една партия да има повече от 4 човека, защото мнозинството, което взема решенията, е от 5 човека. Виждате, че ГЕРБ бяха решили да вземат мнозинството в комисията. Това вече не е обективна комисия, тя се превръща в партийна структура на ГЕРБ в съответната институция", коментира той.

Други от От страната и света

Трима пловдивчани обвинени в Битоля, че изкупуват народни носии

Било незаконна търговия с вещи, които са под защита като част от културното наследство Трима българи са обвинение в РС Македония, че изкупуват народни носии

Преодоляването на стълби вече не е проблем за инвалидните колички

Пловдивската "Добролетие" има мисия - да подобри живота на най-уязвимите Преодоляването на стълби вече не е проблем за хората в инвалидни колички благодарение на стълбищните катерачи

Росен Желязков ще участва в срещата на върха на държавите по Източния фланг

Министър-председателят Росен Желязков ще вземе участие в първата среща на върха на Източния фланг, която ще се проведе на 16 декември 2025 година. Това съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет

Определиха изпълнителите за трите обособени позиции за пътнически жп превози

Либерализацията в сектора на пътническите железопътни превози със сигурност ще продължи. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията в оставка Гроздан Караджов в предаването „Лице

Цветелина Пенева, ЦИК: За читави промени в Изборния кодекс трябва консенсус между партиите, не става за няколко месеца

За читави промени в Изборния кодекс трябва консенсус между партиите, не може такива промени да се правят за няколко месеца. Това каза пред БНТ зам.-шефката на обществения съвет към ЦИК Цветелина

>