За първи път у нас показват лули на 4 века в Бургас

06.04.2025 08:20
Откритите находки в района на Бургас СНИМКА: НОВА ТВ

Бургаският археологически музей за първи път представя рядка и необичайна експозиция на керамични лули. Късносредновековните аксесоари за пушене са събирани от обекти на територията на цялата страна, като те са ползвани предимно от мъже. Жените в България започват да пушат наргилета и пурети, и цигари значително по-късно. Всички приспособения за пушене на тютюн са открити именно в региона. Експозицията е уникална по рода си и се представя за първи път у нас. Оказва се, че окраската на всяка една лула има скрит замисъл.

„Върху някои лули има щампи, които не са украса а са един вид търговска марка, което дава информация на учените и изследователите за самия производствен център", обясни Детелина Христова от РИМ Бургас, отдел „Археология", пред репортер на Нова тв.

„Първо тютюнът се е дъвчел и смъркал, в по-късен етап вече се е пушил чрез лула или наргиле. И вече последната фаза е пушенето на така наречените папироси или пури", каза екскурзоводът Гергана Данабашева в сутрешния блок "Събуди се".

Първоначално у нас тютюнът е бил доставян от търговски кораби през Босфора и е бил внос. А местните са пушили лули с тютюн доставен от Мексико, Чили и дори Еквадор.

„Тютюнът произлиза от Америка. Има археологически сведения, че тютюн се е отглеждал през второ хилядолетие преди Христа на територията на днешно Мексико. През 1559 година е внесен в Европа", каза още Христова.

Тютюнопроизводството в България започва от 1717 година като тютюневите изделия и употребата им претърпяват различна динамика. Артефактите могат да бъдат разгледани в Археологическия музей до края на летния сезон.

Други от Възход и падение

Парцалев сбъдна мечтата си – “изигра” Дон Кихот, а Лили Иванова – своята: да пее за великия актьор

Георги Парцалев сбъдна мечтата на живота си, макар и посмъртно - да изиграе ролята на Дон Кихот. Стана възможно благодарение на холографската техника, която оживи образа му в зала 1 на НДК

Веселин Маринов и Любо Нейков гости в новогодишното шоу на БНТ

БНТ прави спектакъл в три части за новогодишната вечер. Започва със “Сватбарски мераци”, в което ще пеят Николина и Мария Чакърдъкови, Гуна Иванова и нейните внучки, Глория

Папи Ханс пак смени стила и пусна парче с ретро ритми

Папи Ханс обеща, че приключва с баладите, и пусна ритмично парче, което събра хиляди гледания в ютюб. "Умирам да живея" е вторият сингъл от предстоящия му албум "Слънцето"

Тейлър Суифт е начело на класацията на „Билборд“ за албуми за девета седмица

Певицата Тейлър Суифт отново е на първо място в класацията на „Билборд“ за албуми с The Life of a Showgirl, съобщи сайтът на изданието. Актуалният албум на Суифт е на първо място в класацията на

Режисьорът Роб Райнер и съпругата му са намерени мъртви в имението им в Калифорния

Режисьорът и актьор Роб Райнер и съпругата му са намерени мъртви в имението им в Калифорния. Това съобщи пише Си Ен Ен. „С дълбока скръб съобщаваме за трагичната кончина на Мишел и Роб Райнер

>