Замесен ли е Жоро Мазния в измами с ДДС за милиони евро

04.04.2025 08:42
Жоро Мазния Снимка: Георги Палейков

Софийски градски съд остави за постоянно в ареста Георги Атанасов, известен като Жоро Мазния. Съдът счете, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани. Атанасов е обвинен в три документни престъпления. Той беше задържан след разследване на Нова тв за опит за имотна измама на 89-годишната Янка Ушколова.

Може да се окаже обаче, че представители на имотната мафия са отговорни за злоупотреба с ДДС в размер на 10 млн. евро. С Нова тв се свърза бившата жена на председателя на Софийски търговски арбитражен съд. В момента Венцислав Маринов е в ареста за измами по друг случай. Бившата му партньорка е с основно образование. Двамата са разделени и имат дете. Жената живее в благоевградско село. Тя се оплака, че има няколко фирми на свое име, от които не може да се отърве. На 1 април 3 патрулки с десетима полицаи обискирали дома ѝ в село Сливница.

По телефона тя разказа как започнало всичко. Двамата се запознават във Facebook. Заживяват в квартира в столичния квартал „Слатина". „Венцислав и аз сме семейство, а Георги Атанасов нае квартирата. От 16-годишен работи при него. Георги Атанасов не идваше много често при нас", споделя бившата жена на Венцислав Маринов. Казва, че се страхува от Атанасов, защото и жена му, и приятелите му са навън и не знае какво могат да ѝ направят.

В квартирата идвали различни хора. „Идваше някакъв Станимир, ама те му викат полицая. Само съм го видяла един път и край. На другия не му знам името, защото съм го забравила. Той е един възрастен полицай около 65-70-годишен. Като идваха в квартирата си говореха си, затваряха се в стаята. Само им носеха призовки, някакви документи и такива работи", спомня си жената.

Венцислав предложил на бившата си жена да регистрират няколко фирми на нейно име, като ѝ обещал, че ще получава пари срещу това. Първо дружествата били две, после станали 7-8. Не ѝ казали обаче каква е дейността на фирмите. „Направиха ми електронен подпис на флашка. Аз ходих в София – там, където правят флашките. Ползвали са моите данни и са ме замесили в голяма работа", твърди жената.

Преди броени дни следователи от Националната следствена служба, заедно с прокурор от Европейската прокуратура, са направили обиск в дома на бившата жена на Венцислав Маринов. В искането се казва, че Европрокуратурата провежда разследване за престъпление, извършено от организирана престъпна група и свързано с измама с ДДС, засягащо територията на повече от две държави с вреда над 10 милиона евро. Установено е, че една от фирмите, на които бившата жена на Венцислав Маринов е управител – „Авант трейдинг лимитед" ЕООД, е довела до щета за Европейския съюз в размер на около 725 000 евро, а дейността на организираната престъпна група е причинила щета за бюджета на ЕС в размер на около 24 милиона евро.

На 3 април излезе информация, че по искане на Европейската прокуратура в Мюнхен трима заподозрени са били арестувани. Извършени са множество претърсвания в Германия, България и Полша в рамките на текущо разследване на схема за измами с ДДС на стойност 50 милиона евро, включваща търговия с електронни стоки. От Европрокуратурата обаче обясниха, че не могат да изнасят подробности за случая и дали обискът в Сливница има общо с разследването.

Други от От страната и света

500 хиляди заплати ще се индексират с инфлацията (Обзор)

Асен Василев автор на предложението, ГЕРБ и ИТН предупредиха - незаконно е, ще се харчи повече от събраното. Но го подкрепиха След цял ден обрати БСП остана сама в искането за редовен

Конституционен съдия: Ако всички откажат да са премиери, тогава редовният кабинет остава да действа

Конституцията не предвижда срок, в който президентът е длъжен да връчи третия мандат за съставяне на правителство, нито срок, в който съответната парламентарна група трябва да го върне

Производителят на бебешката каша с арсен: Продуктите ни са безопасни, БАБХ не познава регламента

"Категорично опровергаваме като невярна разпространената информация, че предлаганата от нас био зърнена каша съдържа неорганичен арсен в количества, които представляват риск за здравето на

Изтекъл клип с бой в тоалетните на училището издал директора на 138-о за камерите в тях (Обзор)

Евтимов има две обвинения - за нерегламентирано заснемане и за създаване на порнографско съдържание Изтекъл клип с бой от тоалетна е издал директора на 138-о училище в София

Ново дъно в парламента: вече и ритници към юмруците, обидите са “мърша” и “мухльо” (Обзор)

С първия истински бой в този парламент депутатите удариха ново дъно. Към размахваните в последните години юмруци, крещене, плюене и посягане сега се стигна до ритник в пленарната зала

>