Нов закон обединява жп и автомобилния превоз на пътници

27.03.2025 15:03
Димитър Недялков

Координиране на графиците и осигуряване на лесни трансфери между двата вида транспорт е една от целите, казва зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков

В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност". В събитието участва посланикът на Федерална република Германия у нас Ирене Планк. Организатори на форума са Американската търговска камара в България и Германо-Българската индустриално-търговска камара.

Недялков посочи, че интегрирането на железопътния и автомобилния превоз на пътници ще създаде по-ефективна и удобна транспортна система. Това може да се постигне чрез координиране на графици и осигуряване на лесни трансфери между двата вида транспорт. Интеграцията би могла да намали задръстванията и да подобри достъпността до отдалечени райони.

„С приемането на закона ще се изготви обща Национална транспортна схема, а местните власти трябва да разработят транспортни планове на ниво област и община, които задължително ще се синхронизират с националната стратегия. Това ще осигури ясно регламентиране на планирането и управлението на обществения транспорт в България, което ще гарантира равнопоставеност между възложители, оператори и пътници", отбеляза Димитър Недялков.

Заместник-министърът обясни, че пътниците ще имат осигурено обслужване по целия маршрут, независимо колко пъти е нужно да се прекачват. От своя страна превозвачите трябва да могат по-ефективно да управляват автопарка и разходите си за него, в зависимост от броя на пътниците. Държавата, от своя страна, по-добре ще планира разходите за дофинансиране на услугата.

Други от От страната и света

Сезонно коригираният бюджетен дефицит в България е 3,6 на сто от БВП през третото тримесечие на 2025 г.

Дефицитът по консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през третото тримесечие на 2025 г. достига 3,2 на сто както в ЕС, така и в еврозоната

Денков: Присъединяването към Борда за мира е поредното пришпорено стратегическо решение

"Това е поредното пришпорено стратегическо решение на българските власти „на тъмно", без задълбочен и прозрачен процес на обсъждане". Това написа във фейсбук профила си заместник-председателят на

С 20 на сто поевтинява токът за бизнеса утре

При средна цена от 225,15 евро (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент "Ден напред"

Радев напуска президентството утре

На 23 януари, петък, от 16.00 часа държавният глава Румен Радев ще излезе от президентската институция след направеното от него в понеделник обръщение към българския народ, в което обяви

На първо четене: Деца под 14 години ще ползват атракциони само с пълнолетен придружител

Деца под 14 години ще могат да ползват атракционни услуги единствено в присъствието на пълнолетен придружител. Тези промени в законопроекта за общите изисквания за безопасност при предоставяне на

>