В България се събират символични такси от туристите - от 20 ст. до 3 лв. за нощувка

17.03.2025 17:22 Христо Николов
Туризъм Снимка: Pixabay

България едва в момента достига броя на чуждите туристи, отбелязан в навечерието на пандемията, и в никакъв случай не страда от свръхтуризъм. Затова ако се изключат разходите за паркиране и неизбежните такси за разглеждане на музеи и забележителности, никъде у нас няма ограничителни такси. Има само сивмолични за общината, в която е нощувката - от 20 ст. до 3 лв. на човек.

Но и у нас се предприемат мерки поне за намаляване на нелоялните практики. Например при краткосрочното настаняване на гости в апартаменти.

От 2026 г. влиза в сила нов европейски регламент, приет още през 2018 г., според който в целия ЕС се уеднаквяват процедурите по регистриране на жилища за краткосрочно настаняване. Това трябва да се прави от държавни органи с процедури, които позволяват регистрацията да се извършва онлайн.

А платформи като Airbnb, Booking и други, които публикуват оферти за настаняване в такива жилища, имат задължението да показват и регистрационните номера на тези жилища, както и да правят проверки на случаен принцип дали номерата са валидни. Което означава, че държавният орган, който ги издава, не трябва да ги крие, а да пусне регистъра отворен, за да може лесно да се проверява кой има и кой няма регистрация.

Нещо повече - онлайн платформите вече ще са длъжни да предоставят на официалните власти и на статистиката веднъж месечно по автоматизиран начин данни за заетостта и приходите от тези жилища.

Макар че регламентът бе приет още през 2018 г., и досега в българското законодателство няма конкретни текстове, които да го прилагат на практика. Има единствено текст, според който апартаментите и стаите за гости се категоризират от кмета на общината. Едва сега министърът на туризма Мирослав Боршош провежда работни срещи със заинтересованите, за да се уточнят текстовете, които се изискват от новия регламент при предстоящата промяна на Закона за туризма.

Преди две седмици Боршош се срещна в Брюксел с изпълнителния директор на Booking.com Глен Фогел и се договориха платформата занапред да прави проверки на обявите от България.

Общинската туристическа такса у нас според Закона за местните данъци и такси се определя с решение на общинския съвет в границите от 20 стотинки до 3 лева за всяка нощувка.

Например в София максималната е 3 лева за нощувка, но тя се събира само за гостите на 5-звездните хотели и размерът ѝ е 3 лева едва от тази година, доскоро беше 1,20 лв. Собствениците на стаи и на апартаменти за гости би трябвало да събират по 1 левче от всеки човек за всяка нощувка, като досега таксата беше 40 стотинки.

В Несебър общинарите решиха тази година таксата да е 65 ст. за хотелите с 1, 2 и 3 звезди, за 4-звездните да е 75 ст., а за тази с 5 звезди – 1,20 лв.

Навсякъде тази такса се плаща заедно с нощувката, но в касовата бележка излиза на отделен ред, защото хотелът само я събира, а след това я превежда на общината.

Други от От страната и света

Йотова: Още по-актуални са днес посланията на Франкофонията за мир, сигурност, свобода, равноправие

Мир, сигурност, свобода, равноправие, многоцветие, толерантност – тези послания на Франкофонията са по-актуални днес в света, обвит от огнените кълбета на войни

Бивш колега влезе в дома на приятел, закла го и опита да му отмъкне 1,7 млн. евро в криптовалута (Обзор)

Къщата в село Богданлия била отключена, съпругата на убития не била в дома им От МВР и прокуратурата успели да спрат превода на парите Зловещо убийство след спор за криптовалута на стойност 1,7 млн

Арестуваха венецуелския петролен бизнесмен Вилмер Руперти

Венецуелският петролен магнат Вилмер Руперти е бил арестуван вчера, след като е бил поканен на среща от службата за събиране на разузнавателна информация, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА

Българските военни от небойната мисия на НАТО в Ирак се прибраха

Седемте български военнослужещи, участници в небойната мисия на НАТО в Ирак, се завърнаха в България, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната

Китаристът на AC/DC Стиви Йънг напусна болницата, иска да свири на следващото шоу

Китаристът на AC/DC Стиви Йънг Музикантът Стиви Йънг, китарист в легендарната австралийска рок група AC/DC, е напуснал днес болницата в Буенос Айрес, в която бе приет предния ден, предаде Ройтерс

>