Йонко Грозев и Орлин Колев защитиха КС от депутатите и прокуратурата (Обзор)

12.03.2025 21:52
Йонко Грозев
Орлин Колев

Константин Пенчев издигнат за шеф на комисията по досиетата

Декларацията на парламента срещу Конституционния съд е притеснителна, все пак делото за изборите е висящо. Това становище изказа пред депутатите от правната комисия кандидатът за конституционен съдия Йонко Грозев. Той и другият кандидат Орлин Колев бяха питани и за актуалния скандал с “Информационно обслужване”, ЦИК, КС и прокуратурата, която търси изчезналите бюлетини.

“Прокуратурата си върши работата. Друг е въпросът дали е подбрала подходящия момент. Но това е преценка на съответния прокурор. Друг прокурор може би би предприел други действия”, каза Колев, но поясни, че прокуратурата няма право да иска документи от КС по висящо дело. Според Колев прокуратурата и КС искат да си свършат работата, но зависят от един и същ доказателствен материал и в стремежа да си свършат работата, те си пречат

“Конституционните съдии няма да се повлияят от декларацията, това е политически, а не юридически акт”, каза Орлин Колев.

Преди него Йонко Грозев отхвърли обвиненията, че е човек на Джордж Сорос, каквито съмнения обяви Хамид Хамид от “ДПС-Ново начало”, и разказа за работата си като адвокат по защита на правата на човека, както и за дейността си като съдия в съда в Страсбург.

Той и Орлин Колев са кандидати за мястото на бившия конституционен съдия Константин Пенчев, който пък е номиниран от ГЕРБ за председател на комисията по досиетата. Адвокат и съдия, през годините той беше депутат от ГЕРБ, председател на Върховния административен съд, омбудсман и член на Конституционния съд.

Освен Пенчев още девет са номинирани за комисията по досиетата, от тях трябва да изберат зам.-председател, секретар и членове. Пет от имената са внесени от ГЕРБ-СДС. Сред тях е професорът по социология Мартин Иванов, който е автор на редица монографии за външния дълг, стопанските реформи и съдбата на т.нар. “първи хора” след 9 септември 1944 г., а в момента ръководи научен екип по проект за жертвите на Народния съд. Бил е председател на Държавна агенция “Архиви”. 

Издигнат е и бившият шеф на Агенция “Митници” по времето на кабинета “Борисов 3” Георги Костов. Сред другите кандидати на ГЕРБ са съдийката от ВАС Севдалина Червенкова-Минкова, съдията от Военноапелативния съд Свилен Александров и юристът Пламен Костов. ПП-ДБ пък предлагат за председател или член на комисията Габриела Килфанова, която е била и главен секретар на НС, работила е и в МВР.

Други от От страната и света

Германските въоръжени сили сключиха договор с "Райнметал" за 1,7 млрд. евро.

Германска отбранителна компания „Райнметал" (Rheinmetall) е сключила договор за сателити на стойност 1,7 милиарда евро с германския Бундесвер (въоръжените сили), предаде ДПА

Законът Магнитски няма да се прилага за България

Искането на ПП-ДБ законът Магнитски да е приложим и да се прилага в България бе блокирано във парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност днес

Лихвите на Европейската централна банка остават без промяна

Европейската централна банка (ЕЦБ) очаквано остави без промяна водещите си лихви след последното заседание по паричната политика за годината. Същевременно актуализираната оценка за икономическото

Фондация „Григор Димитров" събра над 60 участници в открит урок по „Образование за здраве" в Хасково

Над 60 ученици и техните родители участваха в първия открит урок по програмата „Образование за здраве" на фондацията на Григор Димитров. Събитието се проведе в Средно училище „Васил Левски" в родния

Ученици от Русе представиха пред президента родния обичай Коледуване (Снимки)

В навечерието на Коледните и новогодишните празници деца от 5-и клас в ОУ „Иван Вазов", гр. Русе бяха посрещнати в президентската институция от държавния глава Румен Радев

>