Пловдивчанки хвърлят луди пари за красота по 8-ми март, задръстиха салоните от днес

07.03.2025 16:00 Мая Вакрилова
Коафьор в центъра на Пловдив не смогва, мие ги по две наведнъж.
Комплексно обслужване в салон в "Кючук Париж" - едновременно се мие косата и се пече лакът на клиентката.
Фризьорка не може да дъх да си поеме - подстригва, боядисва, изсушава на конвейр. Снимка: Авторът

"Днес и утре всичко ми е пълно, няма как да те взема", почти отсича на клиентка фризьорката Мария Генова, чийто салон е на улица "Лерин" в пловдивския квартал "Христо Смирненски". Графикът й е запълнен до минута и въпреки 20-годишния й опит се притеснява дали ще успее да стъкми всички прически в срок.

Неин колега, който работи в салон за красота на ул. "11-и август", от днес е под пара. Екипът ни го завари да мие едновременно косите на две млади клиентки в съседни ванички. Докато слага маската на едната и тя стои с нея няколко минути, през това време плакне другата.

"Нямам никакъв свободен час", отговаря коафьорът на млада дама, която в последния момент се е сетила за прическа. Негова колежка изсушаваше косата на друга клиентка. А маникюристката, която бе на метри от тях, беше категорична, че няма възможност за допълнителни клиенти, макар услугите й никак да не са евтини. "Започнат от 50 лева и вървят нагоре според това как искаш да ти изглеждат ноктите", обясни кратко тя.

В целия Пловдив в салоните за красота се носят аромати на лакове за коса и звуци от работещи сешоари. Те се примесват от разговори за предстоящия празник. Тази година той e в събота, но проверка на "24 часа" показа, че заведенията са резервирани още от тази вечер. И дамите бързат да се разкрасят, като оставят по 200 лева, ако искат грим, прическа и маникюр.

"Тази година са модерни по-естествени нежни къдрици и ниски пригладени с гел опашки, украсени с аксесоари като сатенени панделки и малки фиби. Отминаха времената на високите кокове и обемните букли", разкри Мария Генова. По думите й жените не пестят пари. Броят между 50 и 60 лева само за едно измиване и сушене.

"Ще празнуваме в ресторант с приятелки, но отделно мъжът ми и дъщеря ми ще ми подарят цвете. Това ме кара да се чувствам щастлива", признава една от клиентките. Смята, че парите нямат значение, когато става въпрос за красота.

Кувертът в ресторанта й е 60 лева, но с допълнителните разходи за алкохол и таксита, 8-и март пак ще й легне  над 200 лв. "Няма значение, веднъж в годината е този ден", разсъждава жената на около 40.

  В другия край на салона маникюристката Айлин Дрикова старателно оформяше ноктите на младо момиче с телесен цвят лак. "Някои клиентки залагат на класически френски маникюр, но моя позната държи да има цветя или брокатени камъчета", разкри Айлин. 

  Фризьорката Лили Аврамова, чийто салон е в "Кършияка", също няма свободни часове, тъй като графикът й е запълнен още от началото на седмицата. И разкри, че специално за 8-и март нейни клиентки са си запазили час още от средата на миналия месец.

"Не зная дали ще оцелея, утре вечер няма да имам сили да празнувам", изплака фризьорка от кв. "Кючук Париж". В нейния салон има комплексно обслужване - докато тя мие косата на жена, маникюристката пече геллака на ноктите й. 

Най-високи са цените за професионален грим. Започват от 60 и стигат до 120 лева. Отделно този макиаж отнема часове. "Усилието си струва, защото и в басейн да скочи, няма да мръднат нито червилото, нито сенките", обясни гримьорка. Процедурата е предпочитана най-вече от по-младите дами. Но и тези в по-напреднала възраст не щадят средства и искат да изглеждат блестящо в този ден.

В последните години споровете за 8-и март позатихнаха. В началото на демокрацията този празник беше отричан, тъй като го свързваха с комунистически деятелки като Клара Цеткин.

"Още от забавачката учат децата, че това е денят на мама и те ценят този ден. Няма как да откажеш и да не направиш купон, щом детето иска", обяснява Меги Дончева. Тя ще заведе дъщеря си и внучката си на ресторант навръх 8-и март. Избрала е малко заведение, защото в големите се правят банкети и пускането на "Бяла роза" е неизбежно - хората се вият още от 20 часа. Народът обаче обича тези ритми, затова и големите заведения се запълват най-отрано.

Други от От Пловдив

Николай от Рогош обжалва 20-годишната си присъда за убийството на чичо си и двама братовчеди

Болно вещо лице обаче отложи процеса Николай Христов от Рогош, който в средата на миналата година получи 20 г. затвор при първоначален "строг" режим за убийството на чичо си Енчо Манолов и

Прощаваме се с пловдивския съдия Васил Гатов в сряда

Поклонението пред магистрата от пловдивския апелативен съд Васил Гатов ще бъде в сряда, на 4 февруари, от 14 ч. на Централни гробища, съобщиха от Съдебната палата в града

Продавачи от обрания с пистолет магазин в Пловдив: Колегите са в шок!

Служителите, които са на смяна в неделния следобед, се притесняват, че подобно нещо може да се случи и на тях Колегите постепенно опитват да се съвземат след това

Маскирани обраха с пистолет магазин в Пловдив, издирват ги

Успели да задигнат 1100 евро от оборота и избягали Маскирани мъже са обрали денонощен супермаркет в Пловдив, научи "24 часа". Грабежът станал тази сутрин около 4 ч. на бул. "Пещерско шосе"

Джип влезе в заведение в пловдивския район "Тракия" (Снимки)

При инцидента леко е пострадала жена Джип се вряза в заведение в пловдивския район "Тракия" малко преди 12 ч. днес.  Натам веднага са насочени екипи на полицията и медици

>