Кой трови лешоядите край Благоевград?

04.03.2025 15:56 Тони Маскръчка
Отровен лешояд край с. Мощанец. СНИМКА: Фонд за дивата флора и фауна

Криминалисти разследват кой отрови два белоглави лешояда и крава край благоевградското село Мощанец. Животните бяха открити мъртви в пасище, оградено с електропастир.

В разследването на случая се включиха и природозащитници. От Фонд за дивата флора и фауна съобщиха подробности, от които става ясно, че освен дваа мъртви лешояда наблизо са открити и други два отровени, а вееринари се борят за живота им.

Белоглавият лешояд Бювал, дарен от Зоопарк Париж ZooParc de Beaval с GPS предавател, подал сигнал, индикиращ тровене в района на село Мощанец, в рамките на Натура 2000 зоната Орановски пролом - Лешко (BG0001022). Спешната намеса на екипа от Фонд за дивата флора и фауна, по чийто проект се възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом, пристигнал на мястото. Бювал и още един лешояд са спешно реанимирани с антидот в Центъра за диви животни в село Ракитна. Други два лешояда са намерени безжизнени до наръсена с отрова крава в селскостопански обор в Мощанец. Адекватна и бърза е намесата на полиция, следователи, ветеринари от БАБХ и Инспекторат към Община Благоевград в късните часове на националния ни празник. Проведено е разследване и е започнато досъдебно производство.

"Използването на отровни примамки за убиване на едри хищници (вълци, чакали, лисици, мечки) и бездомни животни (кучета и котки) е строго забранено и се преследва от закона. Отровите са неселективен метод за убиване, който причинява изключително мъчителна и жестока смърт, освен това се натрупва по хранителните вериги и трае много дълго. Веднъж заложена, отровата може да попадне в подпочвени води, дивеч, растения или ядливи гъби и така да доведе до човешка смърт", алармират от Фонда.

Намерени са четири белоглави лешояда отровени (два мъртви и два са реанимирани). Много вероятно, изведено от предишен опит, да са отровени над 10 екземпляра, чиито тела ще бъдат откривани в следващите дни. В предишни подобни случаи, жертви на отровата са намирани различни видове диви животни в близкия периметър (гора, храсти) на примамката – орли, гарвани, лисици, язовци, вълци и други. В момента около 17 двойки лешояди мътят в Кресненския пролом. Това значи, че ако единият родител е загинал от отровата, другият ще го чака върху яйцето, за да се сменят, а когато това не се случи, ще напусне гнездото, подбуден от глад, и яйцето ще се охлади, без шанс да се излюпи малкото. Това се случва дни преди още белоглави и черни лешояди, дарени от Испания, да бъдат доставени и освободени в района на Кресненския пролом.

През 2017 г. отново имаше случай на ровене на колонията от над 30 лешояда за един месец. Сега много повече са с прикачени GPS предаватели, които са следени от природозащитници дистанционно. Бързо се идентифицира необичайно поведение на птицата или смърт, локализира се мястото на проблема и спешно се посещава от отговорните институции. Примамката се премахва от мястото и се предотвратява тровене на десетки и стотици други животни да ядат от мършата в следващите дни. 

Други от От страната и света

Хаменей искал да умре като мъченик, разработил план за хаос в Близкия изток

Целта на ударите на Техеран е да разруши световните пазари 86-годишният аятолах Али Хаменей е очаквал да бъде убит от САЩ и Израел и е искал да умре като мъченик

Втори министър напуска кабинета “Гюров” след 14 дни на поста (обзор)

Ангелина Бонева подаде оставка, приета е в болница Слухове сред политиците, че причината за оттеглянето обаче са скандалите около скока на водата и натиск за рокади Ангелина Бонева - регионална

“Мене ме нема в целата схема!”: Десислава се разграничи - от политика или от мъжа Радев? (Обзор)

“Не ме търсете тука”, цитира тя “Ъпсурт”, но първа направи популярно лого на новата коалиция на експрезидента За протокола - “мене ме нема в целата схема”, както пеят ЪпсурТ

Майката на убития Митко отказа среща с министър Дечев, върнал начело на МВР в Пловдив комисар Костадинов (обзор)

ГДБОП, националната полиция и жандармерията също с нови шефове, ще сменят и тези на районните управления Не възнамерявам да отида на среща с вътрешния министър Емил Дечев

Имаме евтин нефт - следят за скок на горива и ще глобяват (Обзор)

Имаме евтин нефт отпреди военния конфликт в Иран и няма основание за по-високи цени на бензин и дизел. Това коментира на заседанието на правителството в сряда служебният премиер Андрей Гюров

>