Зеленски: Не съм виновен за станалото в Белия дом, благодаря на европейските съюзници

01.03.2025 11:27
Володимир Зеленски, Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс. Кадър: Facebook/Townhall.com

"Нямам чувството, че съм направил нещо нередно", казва украинският президент

Украинският президент Володимир Зеленски благодари многократно в социалната платформа "Екс" на европейските съюзници на Украйна за подкрепата в контекста на вчерашния си словесен сблъсък с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом, предаде БТА по информация на Франс прес.

Зеленски и Тръмп не подписаха вчера подготвеното рамково споразумение за американски достъп до украинските редки земни елементи след разгорещена размяна на реплики в Овалния кабинет.

Сделката щеше да предостави на САЩ достъп до ценни полезни изкопаеми в Украйна. Преговорите за споразумението продължиха със седмици и по план вчера Зеленски и Тръмп трябваше да подпишат документа.

АФП отбелязва, че в профила в "Екс" на Зеленски от снощи има над тридесет публикации, които гласят "Благодаря ви за подкрепата", в отговор на постове, изразяващи съпричастност, от европейски лидери, включително и от френския президент Еманюел Макрон.

Въпреки споровете във Вашингтон украинският президент благодари и на САЩ за "тяхната подкрепа" и за "това посещение", както и на президента Тръмп, Конгреса на САЩ и на американския народ.

"Украйна се нуждае от справедлив и траен мир и ние работим точно върху това", заявява в друга публикация в "Екс" държавният глава на Украйна.

Зеленски бе обвинен вчера от Тръмп и от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, че не е достатъчно благодарен за американската помощ, предоставена на Киев, и че не иска да преговаря за мир с Русия, припомня АФП.

"Казахте ли „Благодаря" поне веднъж?", попита Ванс по време на словесния сблъсък, който доведе до преждевременното напускане на Белия дом от страна на Зеленски, без да бъде подписано споразумението за природните ресурси, посочва агенцията.

Въпреки спора Зеленски изрази увереност, че връзката му с Тръмп може да оцелее, отбеляза Укринформ. Изявлението му бе в отговор на въпрос на телевизия "Фокс нюз".

"Да, разбира се, защото тези отношения са повече от отношенията между двама президенти", каза Зеленски. Той посочи, че има здрава връзка между народите на Украйна и САЩ.

От друга страна Зеленски заяви, че не чувства вина за случилото се в Белия дом.

"Нямам чувството, че съм направил нещо нередно", заяви украинският президент.

Други от От страната и света

ДБ и ДСБ искат пак с “Промяната” на вота, отварят места за млади и авторитети (Обзор)

ПП-ДБ ще се явят на следващите парламентарни избори в същия формат. Готовност да запазят коалицията си с “Промяната” декларираха през уикенда и “Да, България”, и ДСБ

Усложнена е пътната обстановка в общините Свищов и Павликени

В северната част на Великотърновска област вали сняг със средна интензивност в комбинация с вятър, което доведе до усложняване на пътната обстановка. „Значителен снеговалеж има на територията на

Гренландия или Иран? Тръмп с два плана за военни действия (Обзор)

Лондон преговаря за пращане на натовци на ледения остров, информационно затъмнение надвисна над Техеран Екипът на президента на САЩ Доналд Тръмп очевидно е набрал инерция след Венецуела и няма

Делото за смърт на четирима футболисти, отнесени от тир край Горна Студена, тръгва отново

Делото за гибелта на четирима футболисти на Павликени в зверска катастрофа край село Горна Студена преди 7г. и половина тръгва в Апелативния съд във Велико Търново

27 дни БСП мисли да смени ли предизборно Атанас Зафиров като председател (Обзор)

Опозицията надделя и пленумът свика конгрес на 7 февруари Не е ясно кой ще финализира и регистрира листите за депутати 27 дни на вътрешнопартийно напрежение и преброяване на “лагерите” зад един или

>