Комисията по вътрешния пазар в ЕП: Враждебният подход не е от полза

28.02.2025 11:23 Николай Желязков, БТА
Ана Кавацини Снимка: X/ @anna_cavazzini

Враждебният подход не е от полза за нито една от страните, заяви председателят на комисията на Европейския парламент по въпросите на вътрешния пазар и защитата на потребителите Ана Кавацини след посещение в САЩ, цитирана в съобщение на институцията.

Кавацини оглави седемчленна делегация от евродепутати, които пътуваха до Вашингтон за първи срещи със своите колеги от Конгреса на САЩ, с представители на Държавния департамент, федералната търговска комисия, Търговската камара, Атлантическия съвет и Центъра за международни и стратегически изследвания. Разговорите на евродепутатите са засегнали въпроси за киберсигурността, честната конкуренция, възможностите за трансатлантическо сътрудничество и намеренията на новите власти в САЩ в областта на технологиите и политическата реклама, се пояснява в съобщението.

Наблюдавахме агресивна комуникация от страна на законодателите в САЩ и администрацията на президента Доналд Тръмп, насочена към европейското законодателство по отношение на технологиите, отбеляза Кавацини. В разговори във Вашингтон с представители на гражданското общество и бизнеса стана ясно, че тези атаки не са представителни за възгледите на мнозинството от заинтересованите страни, а по-скоро само за технологичните гиганти от Силиконовата долина, добави тя. САЩ премахнаха всички предпазни мерки за безопасността на изкуствения интелект и това е много тревожно. По-малките дружества в САЩ потвърдиха, че се възползват от европейското законодателство за цифровите пазари, посочи Кавацини.

По нейните думи при пътуването евродепутатите са успели да изяснят някои недоразумения по отношение на европейското законодателство. Тя добави, че ЕС не може да се откаже от въведените правила. Нека не забравяме - единният пазар остава една от най-големите възможности за дружествата в САЩ и следователно враждебният подход не е от полза за нито една от страните. Вече виждаме как държави от ЕС призовават за отговор на натиска на САЩ, допълни тя, цитирана в съобщението.

Срещите бяха конструктивни и, въпреки че някои различия остават, помогнаха да поддържаме открит и пряк диалог, отбелязва Кавацини.

Други от От страната и света

ЕС е предложил на Турция да се присъедини към Единната зона за плащания в евро

Миналия месец Европейският съюз е предложил на Турция да се присъедини към Единната зона за плащания в евро (SEPA), за да подсили икономическата си интеграция и да намали разходите за изпращане на

Падна джакпот №2 в тотото, някой взе 5,78 млн. евро в София

България има своя нов милионер от тотото. В тираж 21 на играта "6 от 49" някой удари печалба от 5 778 403 евро. Фишът на стойност около 41 евро с абонамент за 5 тиража е пуснат в пункт в "Младост" 2

Георги Иванов отрече странна новина от Сърбия за нов треньор на националния

Президентът на БФС Георги Иванов-Гонзо отрече много странна информация, която се появи в Сърбия. Медия от западната ни съседка написа, че техен сънародник ще поеме националния ни отбор

От 3 магазина Стара Загора иззеха списъци с имена и парични суми

В три търговски обекта в Стара Загора са намерени и иззети списъци с имена и парични суми. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Румен Радев обяви цел: 2/3 мнозинство да смени ВСС, но се съмнява да го постигне

С изкуствен интелект "Прогресивна България" ще анализира обществени поръчки Румен Радев обяви, че е възложил на икономическия екип да предложи "нов радикален подход за контрол на публичните финанси

>