Български фирми изнасят повече, отколкото внасят във Великобритания

25.02.2025 17:34 Тони Маскръчка
Българо-британски бизнес форум в Благоевград.

Как да си партнират в бъдеще и възможностите за разширяване на търговските връзки между България и Обединеното кралство са във фокуса на бизнес форума с участието на Британско-българската търговска камара (ББТК), който се провежда в Благоевград.

 „Нашата администрация си е поставила една цел, а именно да отвори Благоевград към България, към нашите европейски партньори и към целия свят, като постави града ни на бизнес картата, защото смятаме, че сме място с изключителен потенциал, което само чака да бъде развито", каза кметът на Благоевград Методи Байкушев при откриването на престижния форум. Градоначалникът подчерта, че стратегическото място на Благоевград и човешкият потенциал са сред ключовите фактори за международно партньорство, инвестиции и подкрепа за бизнеса в региона.

По време на конференцията изпълнителният директор на Британско-българската търговска камара Десислава Митева, подчерта, че балансът по отношение на търговския обмен е в полза на България, тъй като практиката показва, че българските фирми изнасят повече отколкото внасят. „Мога да бъда посланик на Благоевград, не в много градове се срещат дадености като Вашите, а именно два университета, красива природа и стратегическо разположение" , заяви Десислава Митева, която е и възпитаник на АУБ.
 Особен интерес предизвика панелът „Истории на успеха", в който местни предприемачи споделиха своя бизнес опит. Дискусията бе модерирана от Христина Трифонова, регионален мениджър на мобилен оператор.

На събитието присъстваха още регионалният директор за Централна Европа и директор за България към Департамент за бизнес и търговия на Обединеното кралство Тим Бюсере, Недялко Апостолов, регионален посланик на ББТК за Благоевград, председателят на Търговско –промишлена палата-Благоевград Захарин Хаджийски, десетки фирми, членуващи в Британско-българската търговска камара (ББТК), представители на местния бизнес и на академичната общност.

Други от От страната и света

Делириум: Световно сопрано “полудява” 4 пъти навръх 8 март в София

Джесика Прат е призната за една от най-големите майсторки на колоратурните роли в белкантовия репертоар С изпълнение на четири от най-великите сцени на полудяване на оперни героини концертът на

Хаменей искал да умре като мъченик, разработил план за хаос в Близкия изток

Целта на ударите на Техеран е да разруши световните пазари 86-годишният аятолах Али Хаменей е очаквал да бъде убит от САЩ и Израел и е искал да умре като мъченик

Втори министър напуска кабинета “Гюров” след 14 дни на поста (обзор)

Ангелина Бонева подаде оставка, приета е в болница Слухове сред политиците, че причината за оттеглянето обаче са скандалите около скока на водата и натиск за рокади Ангелина Бонева - регионална

“Мене ме нема в целата схема!”: Десислава се разграничи - от политика или от мъжа Радев? (Обзор)

“Не ме търсете тука”, цитира тя “Ъпсурт”, но първа направи популярно лого на новата коалиция на експрезидента За протокола - “мене ме нема в целата схема”, както пеят ЪпсурТ

Майката на убития Митко отказа среща с министър Дечев, върнал начело на МВР в Пловдив комисар Костадинов (обзор)

ГДБОП, националната полиция и жандармерията също с нови шефове, ще сменят и тези на районните управления Не възнамерявам да отида на среща с вътрешния министър Емил Дечев

>