Вижте новата фасада на летище "Васил Левски" (Снимки)

18.02.2025 17:26
На сградата вече е изписано новото име на летищо на български и английски език
На сградата вече е изписано новото име на летищо на български и английски език
На сградата вече е изписано новото име на летищо на български и английски език

Летището в София, което от 17 февруари официално носи името "Васил Левски", е с нова фасада. 

На сградата вече е изписано новото име на летищо на български и английски език. Преди на сградата беше изписано "Летище София". 

В понеделник с указ на президента Румен Радев летището беше официално преименувано. 

Инициативата за именуването на летището започва още през 2009 г. Тогава известният журналист Петър Пунчев повдига темата пред "24 часа", след като дълги години в резервационните системи името фигурираше като София - "Враждебна". Така на 16 ноември 2009 г. се ражда инициативата на "24 часа", в която се включиха и БНТ и БНР.

При зараждането на инициативата Петър Пунчев предложи три имена на героите на българското въздухоплаване: Асен Йорданов, проф. Цветан Лазаров и Симеон Петров. Сред читателските предложения пък тогава най-честно се срещаха имената на Св. св. Кирил и Методий, капитан Димитър Списаревски, хан Аспарух, хан Кубрат, Васил Левски и Христо Ботев, Света София, "Българска роза".

В интервю за "24 часа" през 2017 г. Петър Пунчев заявява, че най-добре е летището да се назове "Св. св. Кирил и Методий" или пък "Джон Атанасов".

Същата година идея за името на Апостола на свободата обаче беше лансирана от учени от БАН и получи голяма обществена подкрепа. Но отново не се реализира.

Предложение за промяната на името на столичния аеропорт идва и през 2018 г. В петиция, издигната от членове на първия Национален координационен съвет на СДС, се предлага летище София да се казва "Желю Желев".

През целия този период председателят на българските учени акад. Юлиан Ревалски опитва да убеди институциите за именуване на столичното летище.

През октомври 2024 г. профeсорите от БАН Атанас Семов и Стефан Хаджитодоров отново поставиха темата на среща с тогавашния служебен министър на транспорта Красимира Стоянова. Тя възложи на Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" и на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" анализ на действията, които трябва да се предприемат при смяна на името и как ще се отрази това на авиационния бранш.

Ето как вече ще се изписва аеропортът: летище "Васил Левски", София, а на латиница, съгласно закон за транслитерацията: Sofia Vasil Levski Airport.

Други от От страната и света

Радев издига Михаела Доцова за шеф на парламента (Обзор)

Докато депутатите му се събраха в столичен хотел, отвън имаше модно ревю Петър Витанов застава начело на групата Юристката Михаела Доцова е предложението на Румен Радев за председател на 52-ото НС

Захарова атакува: България подкрепя терористите в Черно море

Държавите от НАТО, разположени по бреговете на Черно море, трябва колективно да споделят отговорността за решенията на алианса да снабдява Украйна с оръжие

"Магазин за хората" затвори със 110 обекта, екипът даде оставка и оспори министъра: цените в тях са с 20-30% по-ниски (Обзор)

Дружеството беше учредено с 10 млн. лв. 2 млн. отишли за заплати. Останалите 8 млн. се връщат в бюджета Разпореждам закриването на дружеството “Магазин за хората”

Чарлз III очарова Тръмп с хумор и дипломация (Обзор)

Монархът подари на президента камбана от подводница “Ако не бяхме ние, сега щяхте да говорите на френски”, пошегува се крал Чарлз III на тържествената държавна вечеря в Белия дом във вторник

Путин готов да спре огъня с Украйна за Деня на победата

Руският президент Владимир Путин е готов да спре огъня срещу Украйна за Деня на победата, 9 май. Това е датата, на която Русия отбелязва края на Великата отечествена война и капитулациията над

>