Бойко Борисов: Български войници за чужда земя няма да загиват (Видео)

18.02.2025 13:56
Бойко Борисов Кадър: Фейсбук/ Boyko Borissov

Български войници няма да отидат в Украйна. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във фейсбук профила си. По думите му нашите войници няма да загиват за чужда земя.

"Още на 4 юни през 2024 година казах позицията на ГЕРБ, че български войник няма да отиде в Украйна. Радвам се, че президентът Радев днес зае същата позиция. Довечера на ССУ мисля, че ще направим така, че всички партии в управляващата коалиция да подкрепят това наше решение отпреди повече от година. Това не значи, че няма да подкрепяме Украйна в нейното възстановяване, няма да участваме активно във всички форуми, които донасят за мир и да се спре кръвопролитието", допълни той.

"От юни месец миналата година направихме така, че остарялата съветска техника беше заменена с много по-добра, съвременна. Вие самите си спомняте, че през януари в бюджета влязоха над 400 млн. от тези наши действия. Така че се надявам тази позиция, която ГЕРБ има, да бъде потвърдена от всички. Български войници за чужда земя няма да загиват и няма да участват", обясни Борисов.

"Днес, както и вчера, имах онлайн разговор с лидерите в ЕНП, с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, с Манфред Вебер и една дузина премиери. Искам да ви запозная с позициите, които сме заели там", каза Борисов.

От ГЕРБ са обявили настояването си дефицитът в сферата на отбранителната промишленост да бъде изведен под черта. Това по думите е изключително важно не само за превъоръжаването на въоръжените ни сили, но и за дефицита за стратегическата цел за влизането ни в еврозоната.

По-рано днес президентът Румен Радев също коментира темата за изпращането на български войници да се бият на страната на Украйна. По думите му като върховен главнокомандващ е абсолютно против изпращането на военни. Позицията му дойде в коментар на изпратеното от САЩ официално запитване до европейските съюзници, включително България, относно готовността им да участват в процеса по гарантиране на сигурността на Киев.

Други от От страната и света

Голям пожар гори в Сливен

Голям пожар в Сливен. Гори база за вторични суровини на „Самуилoвско шосе“ в края на града. Сигналът е получен около 3 часа тази сутрин. Към момента не е ясна причината за пожара. Няма пострадали

Читателят на "24 часа" – работещ родител, който търси доброто съдържание

6 вестника, 3 списания и 7 уебсайта - изданията на медийната платформа, която е и в социалните мрежи, стигат до 2,5 млн. души   Работещ човек, който активно се интересува от новини и ползва интернет

За да спаси лятото, Лондон разреши в един самолет да се събират пътници от няколко полета

Извънредните мерки са заради кризата с керосина, хората няма да получават неустойки Първите английски туристи кацат у нас тази седмица Британското правителство обяви извънредно законодателство

Само в "24 часа" на 4 май: 10 задължителни промени в новия бюджет и как Гърция стигна от фалит до отличник, като ограничи чиновниците

Само в "24 часа на 4 май четете: 10 неща, които задължително трябва да има в новия бюджет, и 5 забранени  - Точно 100 дни, след като излезе от президентството, Румен Радев ще влезе на "Дондуков" 2

Обич към грешките - модел за емоционална стабилност и професионален успех

Позитивен подход означава да не ги поправяте и забравяте веднага - така не се учите от тях "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

>