Стара Загора с първи празник на свинските уши - ще се пекат на 8 скари и ще се ядат на корем

14.02.2025 12:36 Ваньо Стоилов
Порция свински уши в старозагорски ресторант. Снимка: Архив

Има ли по-вкусно ястие от печени свински ушички? Невероятно мезе са, казват ценители.

По този повод Стара Загора реши да ги възкреси, като организира утре, 15 февруари, първия в страната Празник на свинските уши.

Деликатесът е широко разпространен в Южна България - от Бургас до Пловдив, че и по-далеч, но без съмнение центърът му е Стара Загора.

В града няма ресторант, който да не го е включил в менюто си. Свински уши се предлагат и във всички търговски вериги, в които има топла витрина. Могат да се купят и замразени за приготвяне вкъщи.

В миналото те наистина са били деликатес за тези, които са отглеждали и клали прасета в личните си дворове. Събитието, известно в други части на страната като "свинска сватба", в Старозагорско го наричат "осмянка". Още щом прасето се опърли и се остърже, първото нещо е касапите да му отрежат ушите и да ги метнат на жарта. По това се усеща мирисът на коледата. 

Изследователите тепърва трябва да кажат защо ушите са популярни само в част от Южна България. Преди да бъдат изпечени, те се варят и почистват старателно, след това обикновено се поднасят с лук, соев сос и лимонов сок, но може и с различна марина. Да не говорим колко са полезни за ставите, защото съдържат колаген.

Празникът в Стара Загора се провежда едновременно с Празника на сланината и греяната ракия в град Априлци, но със сигурност той ще намери своята публика.

Главен организатор е читалище "Климент Охридски". От там обещават 8 скари, за всяка са приготвени поне по 10 кг свински уши. Различни ресторанти ще демонстрират майсторството си в приготвянето на ястието, което е познато и като "старозагорски калмари". Наред с това ще се изявяват хлебари и винари, организиран е голям фермерски пазар. Самодейци ще се погрижат за доброто настроение на публиката, ще се изяви и популярният комик Звезделин Минков.

Събитието има и сериозна страна - учени от Тракийския университет ще участват в дискусия, посветена на ползите от употребата на този колагенен продукт.

Организаторите казват, че са проучили - подобен кулинарен празник няма никъде на Балканите, за България е ясно. Те са надяват той да се превърне в традиция, както този на животинските тестиси в Хърватска. Макар че тук го признават, той има и много противници, а в социалните мрежи предните дни се вихри сериозна и недотам цензурна дискусия дали трябва да го има или не.

Местните завзеци също се готвят за утре. Те вече съчиниха 5 песнички за ушите, една от най-популярните гласи: "Обичам прави улици, обичам и липи, но най-обичам свинските уши! Добре сварени и на скара, никой тъй не мой да ги докара, както в нашта Зара!".

Други от Възход и падение

Полите за зимата - от вълна и кашмир, са с миди и макси дължини

Кожените модели и плисетата са мини Когато температурите падат, много жени се колебаят дали полата е подходящ избор за зимата. Истината е, че правилният модел

Борис Йончев - национал на Белгия по бейзбол, иска да спечели "24-те часа на Льо Ман" за България

16-годишният българин мина успешно тестове с "Ферари" Той е роден в Белгия, но с български произход и сърце. Корените на семейството му са от Габровско

Катрин Зита-Джоунс ще изиграе главната роля в психологически трилър на Тейт Тейлър

Катрин Зита-Джоунс беше избрана за главна роля в психологическия трилър Cupid, който ще бъде режисиран от Тейт Тейлър, съобщи The Hollywood Reporter. Носителката на „Оскар" и „Тони"

На 10 февруари рожден ден имат

Проф. д-р Стефка Петрова, специалист по хранене и диететика, член на лигата “Лекарите, на които вярваме” Проф. Димо Димов, цигулар, дипломат и политик

Пазите ли стари снимки от строежа на НДК?

Изложба разказва как е била издигната сградата преди 45 години Пазите ли стари снимки от строежа на Националния дворец на културата? Ако да, те може да станат част от изложбата

>