Дилърът на вейп е на 17-23 г., печели 300 лв. на ден, пази стоката в гараж и намира клиенти в интернет приложения

11.02.2025 07:59 Цветелина Танкинска
Акция на МВР, при която от кола са иззети бутилки, съдържащи различни течности, кашони с празни пълнители за "вейп" и контейнери с течност (аромати). СНИМКА: МВР

10 младежи са задържани за продажба на вейпове с производни на канабиса вещества от началото на годината само в София. Профилът на дилърите е един и същ, показва проверка на "24 часа".

Те са на възраст от 17 до 23 г., съхраняват опасната стока в коли и гаражи, а я продават около училищата. От признанията им става ясно, че печалбата за ден стига до 300 лв., а клиентите ги намират в мобилни приложения.

След трагичния случай със загиналия в Плевен ученик на 14 г. МВР все по-често задържа дилъри на опасни вейпове, прокуратурата ги обвинява, а съдът дори ги оставя за постоянно в ареста. Ученици редовно колабират, след като са пушили неясно откъде внесени електронни цигари с пълнители. Проблемът стигна до най-високо ниво. Президентът свика Консултативния съвет за национална сигурност на 18 февруари, а депутатите решиха да забранят със закон разпространението на вейпове не само с производни на канабис вещества, но и на тези с аромати. Законопроектите са обединени в един и ще бъдат гласувани тази седмица в ресорните комисии (виж карето вдясно). Вейповете с аромати обаче ще бъдат само забранени, докато тези с канабис се преследват и от Наказателния кодекс. Последните клиенти на прокуратурата, които са продавали такива, са 20-годишният Георги и 18-годишната Габриела от София и приятелят им Деян от Перник. Дилърите се снабдявали от доставчици в столицата и страната. Тримата ще лежат за постоянно в ареста, а Габриела може да посрещне абитуриентския си бал на топло, защото е ученичка в 12-и клас. 33 кутии с електронни вейпове са намерени в колата . Георги пък държал стоката в мазе в кв. "Овча купел". В склада му криминалистите са намерили 542 кутии с вейпове. Деян от Перник пък държал други 208 кутии. Той вече е бил арестуван за същото престъпление месец по-рано, но е пуснат с по-лека мярка. Сега е обвинен за втори път. Според МВР устройствата идват от азиатския пазар.

"Не могат да бъдат регистрирани и обложени с акциз, защото според закона са разрешени тези до 1 милиграма течност в устройството и до 2 процента никотин", каза в понеделник по БиТиВи началникът ан Икономическа полиция в СДВР Йордан Пешев.

Опасните вейпове се внасят в страната по много и различни канали. Дилърите печелят между 200 до 300 лв. на ден при продажбата на 30 до 50 вейпа.

От началото на годината са иззети 2321 електронни устройства.

Според Пешев при търговията с опасните вейпове имало йерархия. "Винаги има някой, който стои на върха на пирамидата. Устройствата не достигат до него и не бихме могли да го свържем с тази дейност", казва Йордан Пешев.

"Вейпинг асоциация - България": Забраната ще навреди на бюджета и на здравето

"Вейпинг асоциация - България" е против предложението за пълна забрана на електронните цигари в България и призовава за широко обсъждане на въпроса. Организацията иска диалог с всички заинтересовани страни, включително здравни експерти, икономисти и представители на индустрията, за да се изработи регулация за защита ан здравето и бизнеса.

Това посочват от асоциацията в официалната си позиция, която е изпратена до институциите и медиите, след като управляващите обявиха законодателните промени.

"Устройствата са законно регулирани, облагани с акциз и подлежат на строг контрол съгласно европейските норми" - пишат от асоциацията. Въпреки това в публичното пространство се наблюдава тенденция за приравняване на тези продукти с нелегални субстанции, което е манипулативно и вреди на индустрията и на общественото здраве", посочват още от сдружението.

Според тях последиците от пълната забрана ще се изразяват в загуба на приходи за държавния бюджет, както и разширяване на нелегалния пазар. От "Вейпинг асоциация - България" се обявяват за друг подход, действащ в страни като Гърция и Румъния. Те прилагат засилен контрол върху продажбите и дистрибуцията на вейпинг продуктите. В становището от организацията не изключват и вероятността от появата на "вейп туризъм" към посочените две съседни на България страни.

Други от От страната и света

Свален дрон се разби в кола в Одеска област, майка загина, три деца са в болница

Свален дрон удари лека кола, управлявана от жена, която пътувала с трите си деца, в Одеска област. Майката е загинала от тежки травми, а децата са хоспитализирани с наранявания и в състояние на стрес

Надежда Йорданова: Възможен е трети, реформаторски вариант за бюджета

Възможен е трети, реформаторски вариант за бюджета, който не е нито "постна пица", нито дълбоко социален и не води до дефицит от 5-6%. Това заяви пред БНТ съпредседателят на парламентарната група на

Златният знак на любовта

Сватбен пръстен на 1800 години от Видин разказва красива романтична история от времето на Римската империя В последния ден от археологическия сезон, когато обикновено се броят откритите находки

БОЕЦ блокира входа към кабинета на Сарафов

Гражданското сдружение БОЕЦ блокира за около един час основния вход към кабинета на Борислав Сарафов, който все още заема позицията на главен прокурор

Деница Сачева: Поне за малко бяхме хора и гласувахме заедно

В тези вълчи времена поне за малко бяхме хора. И с много малки изключения гласувахме заедно. Това заяви във фейсбук шефката на социалната комисия в парламента Деница Сачева относно приетите днес на

>