ГЕРБ официално поискаха пълна забрана на вейповете и енергийните напитки за деца

07.02.2025 10:55 Павлета Давидова
Проф. д-р Костадин Ангелов СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ

Шефът на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов обяви на брифинг в НС, че ГЕРБ официално внасят два законопроекта, свързани с пълната забрана на употреба и продажба на вейпове, както и забраняването на енергийни напитки за непълнолетни.

По-рано днес Бойко Борисов се обяви за пълна забрана на вейповете и анонсира, че заедно с председателя на здравната комисия Костадин Ангелов ще внесат акон за забраната им. "Всички политически партии са се подписали под такъв закон и следващата седмица, в спешен порядък, могат да бъдат забранени, ако комисиите се справят в срок", добави лидерът на ГЕРБ и уточни, че предлага пълна забрана, но залата ще реши дали да бъде само за определени възрастови групи.

 Ангелов обяви, че до края на деня ще внесат 2 законопроекта.

"Първият е за пълна забрана пускането на пазара, внос, търговия, продажба, предлагане и разпространение в търг обекти или онлайн на електронни цигари или вейпове за еднократна и многократна употреба, независимо дали съдържат или не никотин", обяви Ангелов. Вторият е  за "пълна забрана продажба, предлагане и разпространение в търговски обекти и онлайн на енергийни напитки и субстанции на деца до 18 г.".

Мотивите са ясни и няма нужда да гледаме репортажи как умират български деца, каза Ангелов. 

След приемане на текстовете, ще се работи и за криминализиране на всичко забранено. В Наказателния кодекс ще предложат промени за състав на престъпление за всичко изброено. Тази бика ще е трудна, голяма, но резултатът от нея ще е здравето и живота на българските деца. Изправяме се срещу мощни фирми и корпорации, но няма да отстъпим и крачка", закани се депутатът.

Всичко свързано с вейп на пазара е забранено, подчерта той. Същото важи и за енергийните напитки.

Ангелов уточни, че за това какво се случва в домовете им, отговарят родителите. И посочи, че алкохолът и цигарите също са забранени, но родителите трябва да осъществяват контрол. "На обществени места категорично не може лица под 18 г. да им се предлага, рекламира, разпространява, или да употряват енергийни напитки. Мисля че имаме подркепата на всички българи и парламентарни групи", каза депутатът от ГЕРБ.                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Други от От страната и света

Двама българи са задържани с 8 овце близо до граничен преход Промахон

Двама българи са се опитали да транспортират незаконно осем живи овце, които вероятно са били закупени от община Синтики, в регион Серес, съобщава гръцката телевизия ЕРТ

Борислав Сандов: Не са ме натискали за споразумението и нямам лични отношения с убитите

Държавата не е била ощетена с нито една стотинка от сключването му, твърди бившият министър на околната среда Борислав Сандов Със сигурност мога да твърдя

130 жалби за месец до КЗП в Търново за цени на паркинги, аптеки и детска кухня

130 жалби за нарушения при превалутирането и необосновано вдигнати цени са постъпили от 5.01.2026 г. до  момента в Комисията за защита на потребителите от област Велико Търново

По-високи пенсии и по-ниски такси с въвеждането на мултифондовете

Социалната комисия прие на първо четене промените в КСО  И при 3 кризи пенсионните фондове са донесли над 7 млрд. лв. доходност По-висока доходност и по-ниски такси за при втората пенсия

Велико Търново, Павликени и Горна Оряховица търсят решения за трафика на тирове в селата

Общините Велико Търново, Павликени и Горна Оряховица задълбочават сътрудничеството си и обединяват усилия срещу тежкотоварния трафик в малките населени места

>