Асен Василев: Няма причина да има дефицит в бюджета над 3%

27.01.2025 08:31
Асен Василев от "Продължаваме промяната - Демократична България" Кадър: БНТ

Изпълняваме всички критерии за приемане в еврозоната и няма никаква причина дефицитът в бюджета да мине минимума от 3% от БВП. Това каза в предаването на Би Ти Ви „Тази сутрин" депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев.

Критерият за инфлацията го изпълняваме, дори през февруари, когато излезе януарската инфлация, няма да има нужда да се вади държава от ЕС от сметките – ще изпълним критерия и без такова изключване, каза Василев.

Дефицитите и разходите в бюджета се правят година за година, обясни той. И даде пример за бюджетите от 2020 г. досега – винаги, дори когато в бюджетите се залагало над 3% дефицит, накрая се оказвало, че той са побирал в рамките на 3%. Проектите винаги са били с по-голям дефицит, но винаги сме се побирали в трите процента и това не е някаква магия, каза Василев.

„Дори увеличените пенсии сега се покриват напълно от увеличените вноски в НОИ. Това, което не се побира в сметките е най-вече ударното увеличение с 55% на някои заплати", каза още Василев.

Всеки януари последните 4 години имаше излишъци в бюджета т.е. сметките, които показват, че сега излизаме на дефицит, са грешни, няма причина за това. Финансовото министерство трябва да даде много ясно обяснение защо според него ще излезем на дефицит. Бюлетинът ще излезе на 31-о число и тогава ще видим това, каза той.

Други от От страната и света

Как България влезе в "Тръмп" ЕООД

“На нас това посолство ни е важно!” е краткият отговор. Но усилено лобиране по две линии се крие зад затишието между получаването на поканата и подписа на премиера под хартата Съветът за мир в Газа

Над 20% от електричеството в Европа е от вятърна енергия през изминалото денонощие

Делът на електроенергията от вятърни централи в Европа през изминалите 24 часа е 22,6 на сто, сочат данни от днешния бюлетин на платформата WindEurope Power Numbers

Калоян Паргов: Тежко му на този, който бъде избран за лидер на БСП

БСП е изправена пред „скок на дължина от място", а не със засилка – така Калоян Паргов описа ситуацията преди предстоящия Конгрес на партията. Заместник-председателят на социалистите потвърди

Цветанка Андреева: Интервюто на Румен Радев бе типичен разказ на автократите

Станахме свидетели как демокрацията е лоша. Типичен разказ на автократите. Така пред Би Ти Ви политоложката Цветанка Андреева коментира интервюто на бившия президент Румен Радев

Почистени и опесъчени са пътищата около Кюстендил

Проходими при зимни условия са пътищата в Кюстендилско и няма въведени ограничения за движение, ъобщиха от Областното пътно управление в Кюстендил. Между два и осем сантиметра е новата снежна

>