Обрат при захарта - вече поевтинява и стигна цената отпреди 4 години

25.01.2025 17:20
Цените на захарта започнаха да падат заради очакваното голямо производство в Индия и Бразилия.

У нас сега в магазина на дребно струва толкова, колкото на едро преди 12 месеца

След като през последните три години цените на захарта, а и на всички сладкарски изделия се увеличиха до най-високото си ниво от 6 години, трендът се обръща и суровината започва да поевтинява. Причината е отпушеният износ от Индия и добрата реколта в Бразилия, която е най-големият производител на захарна тръстика в света.

Фючърсите за суровата захар в САЩ поевтиняха през седмицата до най-ниското си ниво от 2021 г. насам, падайки до 17,61 цента за фунт. Едната причина е новината, че Индия, която е вторият производител на захар в света, е обявила квота от 1 млн. тона за настоящата селскостопанска година, която там приключва през септември. Цялото годишно производство на захар на индийския субконтинент ще е 27 млн. тона тази година.

Едновременно с това се оказа, че реколтата на най-големия производител на захарна тръстика в света - Бразилия, е много добра и прогнозите са за двуцифрен ръст в проценти на производството в сравнение с предходната година.

Има и трета причина - цените на етанола устойчиво вървят надолу и това кара все повече фермери по света да насочват реколтата си от тръстика за производство на захар, а не на биогорива, което още повече подгрява снижението на цените.

В Европа прогнозите за производство на захарно цвекло продължават да са лоши, но през последните десетина години производителите на захар масово минаха на тръстика като суровина, включително и в България.

По принцип трябва да мине поне едно тримесечие, докато пазарът усети сегашното поевтиняване. У нас поне борсовата цена на захарта не е мърдала от близо 4 месеца. В магазините обаче сега цената е близо 2,30 лв. - такава, каквато е била на едро преди година.

Други от От страната и света

Делян Пеевски: Заради политически чадър от ПП-ДБ пуснаха директора Евтимов

"Заради политически чадър от ППДБ, СРС пусна на свобода директора, обвинен в незаконно заснемане на видеа от ученически тоалетни", това се казва в позиция на лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски

Гроздан Караджов: Закъснелият влак на ПП-ДБ забави собствената им реформа в БДЖ

Декларацията на ПП–ДБ по повод конкурса за обществена пътническа железопътна услуга е ярък пример как те могат два пъти да настъпят една и съща мотика – първо в управлението, сега в опозиция

На 22 февруари догодина ще избират кмет на пазарджишкото село Мало Конаре

Частични избори за кмет на село Мало Конаре, община Пазарджик ще има на 22 февруари 2026 г. Това гласи указ на президента Румен Радев. Извънредните избори се налагат

Кметът Васил Терзиев посрещна украински деца-коледарчета в Столичната община

Кметът на София Васил Терзиев посрещна украински деца–коледарчета днес в Столичната община. Те отправиха празнични благопожелания към столицата и нейните жители

Дядо Коледа подхвана мотора: шествие за поредна година по улиците на София

Дядо Коледа тази година пристигна не само с шейна, но и на мотор. Десетки мотористи, облечени като добрия старец, се включиха в традиционното коледно мотошествие, организирано от „Sofia Riders"

>