„Булгартрансгаз" започна поръчка за експлоатационни сондажи на хранилището „Чирен"

24.01.2025 12:26
Сградата на "Булгартрансгаз" СНИМКА: Архив

„Булгартрансгаз" ЕАД стартира обществена поръчка в изпълнение на поетапното разширение на подземното газово хранилище „Чирен". Проектът е от стратегическо значение за подобряване на енергийната сигурност и повишаване на конкуренцията и ликвидността на пазара на природен газ в България и в региона на Югоизточна Европа.

Обявената открита процедура включва дейности по инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, прокарване на три експлоатационни сондажа („Сондаж Е-76"; „Сондаж Е-77"; „Сондаж Е-79") на ПГХ „Чирен", изграждане на прилежащите им шлейфи до нова компресорна станция „Чирен" и въвеждането им в експлоатация.

В обхвата на обществената поръчка е предвидена възможност за реализиране на други три експлоатационни сондажа. В случай, че се пристъпи към тази опция, за тях следва да се извърши инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, прокарване, изграждане на прилежащите им шлейфи до нова КС „Чирен" и въвеждането им в експлоатация. Сондажите, които ще бъдат изпълнени в случай на възлагане на опцията, се определят между сондажи Е-74, Е-75, Е-78, Е-80, Е-81, Е-82 и Е-83 в хранилището.

Преценката за възлагането на опцията ще се извърши на база на продуктивността на изпълнените първи два сондажа от предмета на поръчката и след интегриране на получените данни от тези сондажи в наличния 3D модел на хранилището, с цел неговото допълнително надграждане. Това би осигурило възможност за реализацията на повече сондажи в рамките на една обществена поръчка с цел оптимизиране на сроковете и разходите.

Чрез изграждането на съоръженията ще се създаде техническа възможност за поетапно разширение на хранилището в Чирен, като ще се повиши експлоатационната му безопасност и ще се увеличат капацитетните му възможности.

Прогнозната стойност на обществената поръчка, в т.ч. и опцията, е в размер на 109 472 000,00 (сто и девет милиона четиристотин седемдесет и две хиляди) лева без ДДС, от които:

прогнозната стойност на поръчката в частта от нея свързана с изпълнение на етапи „Сондаж Е-76", „Сондаж Е-77" и „Сондаж Е-79" е в размер на 54 736 000.00 (петдесет и четири милиона седемстотин тридесет и шест хиляди) лева без ДДС.

Прогнозната стойност на опцията е в размер на 54 736 000.00 (петдесет и четири милиона седемстотин тридесет и шест хиляди) лева без ДДС.

Прогнозната стойност на поръчката е определена на база проведените пазарни консултации, подробна информация за които е публикувана на https://app.eop.bg/today/443892.

За финансирането на проекта за разширение на капацитета на ПГХ „Чирен" е сключено грантово споразумение между „Булгартрансгаз" ЕАД и Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) в размер до 77 910 018 евро. „Булгартрансгаз" ЕАД е уведомил CINEA за настъпилите обстоятелства, довели до забавяне реализацията на проекта, като е постигнато принципно съгласие между страните за изменение срока на споразумението до края на 2027 г.

Разширението на капацитета на единственото газово хранилище у нас е сред водещите енергийни проекти в региона. Неговата реализация ще допринесе за гарантиране на енергийната сигурност и за повишаване на конкуренцията на газовия пазар в България и в Югоизточна Европа. Проектът е в пълна синергия със съществуващите и планирани нови терминали за втечнен природен газ в региона, както и с плановете за разширение на газопреносната инфраструктура.

Припомняме, че проектът се реализира в три направления – проектиране и изграждане на нова компресорна станция, подземни съоръжения и преносен газопровод. Компресорната станция и прилежащи й технически съоръжения са приети в края на месец декември 2024 г. с Констативен акт обр. 15, провеждат се комплексни изпитания и ще бъдат въведени в експлоатация до края на първо тримесечие на 2025 г. Преносният газопровод, свързващ ПГХ „Чирен" със съществуващата газопреносна система на „Булгартрансгаз „ЕАД в района на с. Бутан е изграден и въведен в експлоатация в края на ноември 2024 г.

Други от От страната и света

Брюксел удържа 10% и от третия транш по плана заради КПК, Борисов вече твърдо за закриването й (Обзор)

Лидерът на ГЕРБ гневен от искането на антикорупционния орган ОИК - Варна, да отстрани кмета Благомир Коцев, тя не събра кворум да заседава България губи 10% и от третия транш по плана за

Преди еврото банките препълнени с левове – само за месец са внесени 2,9 млрд. лв. (Обзор)

БНБ предупреди финансовите институции за риск от лоши кредити, удължава  предпазния буфер от 2% до началото на 2027 г.  Броени дни преди въвеждането на еврото банките се препълниха със свежи левове

Самолет се разби край Анкара, на борда е бил либийският военен началник (Видео)

Бизнес самолет, превозващ началника на Генералния щаб на Либия, се е разбил край Анкара във вторник вечерта, след като е подал сигнал за авария, потвърдиха турски официални лица

Вдигнаха цената на водата, но няма да е от 1 януари, а по-късно (Обзор)

Само в столицата и в няколко малки градчета имат свободата да коригират  стойността още сега, в София ще е с 11,8% Цената на питейната вода в цялата страна се увеличава средно с около 4%

БСП подписва с държавата за "Позитано" след десетилетна сага, гарантира си централа за 10 г. напред (Обзор)

След дълги съдебни саги и финансови спорове БСП си гарантира централата на “Позитано” 20 в София на едно от последните заседания на правителството. Във вторник Министерският съвет е приел да остави

>