Външно осъди вандализъм срещу паметен знак на мястото, където се е издигала синагогата в Кърджали

16.01.2025 21:14
Снимка: МВнР.

Министерството на външните работи (МВнР) осъжда вандалска проява срещу паметен знак, отбелязващ мястото, на което се е издигала синагогата в гр. Кърджали в периода 1924-1956 г., се посочва в изявление относно антисемитския инцидент, публикувано на сайта на МВнР.

Този недопустим акт е в ярко противоречие с духа на толерантност и хармонично съжителство, с който е известен красивият родопски град Кърджали - дом на различни по народност и вяра граждани, обединени от принадлежността си към общата им родина – България, отбелязват от Министерството.

Подобни агресивни прояви са чужди на традициите на нашия народ и по никакъв начин не отразяват стремежа на огромното мнозинство за съвместен живот в мир и разбирателство, независимо от етническата и религиозна принадлежност на всеки, пише в изявлението.

Призоваваме компетентните правоохранителни органи да предприемат всички необходими и допустими по закон мерки за разкриване на извършителите на този срамен акт и за привличането им към отговорност, пишат още от външното ни министерство.

За инцидента съобщиха и от организацията на евреите в България „Шалом" на фейсбук страницата си. „Организацията на евреите в България „Шалом" категорично се противопоставя и осъжда това грозно посегателство, извършено в навечерието на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста", посочиха от „Шалом". Напомняме, че прославата на национал-социалистическата идеология и нейните лидери, извършили едни от най-жестоките престъпления в историята, е не просто престъпление, а и обида към всички онези български граждани, които в годините, а и днес ясно са изразили своята позиция срещу расизма и антисемитизма, допълват от организацията, цитирани от БТА.

Други от Регион

Засякоха кола с регистрационна табела на стъклото в Асеновград

Водачът остава без книжка за 3 месеца Служители на Районното в Асеновград засякоха кола, чиято предна регистрационна табела е поставена не на определеното за целта място

Пазарджишка образователна шефка с отличие от Синдиката на българските учители

Директорът на дирекция „Образование и култура" в Община Пазарджик Весела Тодорова е удостоена с наградата „Директор на дирекция- 2025". Отличието се дава от Изпълнителния комитет на Синдиката на

Завишиха от 15 на 17 г. затвор присъдата на Бизюрев за убийството на Митко от Цалапица

На другия ден без никакви угризения извършителят отишъл на море Пловдивският апелативен съд увеличи от 15 на 17 години лишаване от свобода наказанието на Рангел  Бизюрев за убийството на Димитър

Шофьор удари 12-годишна на пешеходна пътека в Любимец

Шофьор удари 12-годишна на пешеходна пътека в Любимец, съобщиха от ОДМВР Хасково. В четвъртък около 9 часа на кръстовището между булевард „Одрин" и улица „Желязко Терпешев" е възникнал пътен инцидент

Засечен да спи в патрулката полицай от Асеновград оспорва наказанието си, било превратно упражняване на власт

Съдът го потвърждава с мотива, че обществото има високи очаквания към МВР, а той не е изпълнил служебните си задължения  Пътен полицай от Асеновград, засечен да спи в патрулката заедно със свой

>