Хиляди пловдивчанки ходели на тест с жаба в къщата на д-р Братанов, която пламна

15.01.2025 08:33 Радко Паунов
Емблематичната къща на доктор Братанов, която горя вчера в центъра на Пловдив. Снимка: Никола Михайлов

Няма по–възрастен пловдивчанин, който да не знае къщата на д–р Пенчо Братанов, която вчера пламна и за съжаление в нея загина 72-годишният син на прочутия лекар. В годините на соца нямаше ефикасни тестове за бременност и тогава медикът действал с жаби.
Дамите носели бурканче с урина, подавали го в тъмна стая и със затаен дъх очаквали резултата. Някои се радвали от сърце, повечето не били във възторг и бързо тичали към гинеколози за нелегални аборти.

"Имаше огромен аквариум в къщата, пълен с жаби. Даже някой път изскачаха от него и ходеха по пода. Това му беше работата. Тогавашната власт си затваряше очите, той беше изключително популярен заедно с доктор Кузманов на Сахат тепе, който пък лекуваше трипер. Половината Пловдив ходеше при тях", разказа пред "24 часа" посветен в потайностите на града.

Д–р Братанов се снабдявал с жаби за тестовете си от бай Иван Карачомака. Хващал му ги от Марица и трябвало да са женски. Имало начин, по който се познавали.

"През 70–те години нямаше как по онова време да се установи още в първия месец дали една жена е заченала. Като не й дойде цикълът, тичаше с бурканчето при доктор Братанов. Пред къщата имаше много жени – едни плачат, други трепетно очакват благата вест, а някои мъже, които ги придружаваха, си скубеха косите", описва картината от миналия век познавачът на Пловдив.

Разказва, че на един много близък негов приятел гаджето му съобщило, че е бременно. "Отидоха при доктор Братанов и той потвърди. Моят приятел се ожени за нея през 1972 година, бяха студенти още. Живяха няколко месеца и се разделиха, защото се оказа, че тя не е бременна. Не винаги тестовете бяха точни, макар в повечето случаи да показваха вярно", описва посветеният пловдивчанин.

Повечето му пациентки не са желаели да раждат и след като узнаели, че са бременни, отивали да правят аборт. В онези времена това ставало нелегално, защото ако имаш само едно дете и си бременна с второ, властта не разрешавали да се маха. И доста гинеколози тайно извършвали тази дейност.

Дали покрай пламналата къща вчера няма някаква прокоба, след като е била източник на хиляди аборти, коментират възрастни пловдивчани.

Макар днешните обитатели да нямат нищо общо с това, което е вършил техният дядо, всяко нещо един ден се връща и се заплаща, допълват суеверни.

Къщата е паметник на културата от местно значение. Тя е част от архитектурната история на Пловдив. Обитавана е от благодетеля Димитър Кудоглу. Той няма преки потомци и е наследена от негови племенници. След него я придобива племенникът му Димитър Турдоглу, който пък има дъщеря Мария, която е женена за прочутия доктор Пенчо Братанов. И е известна като домът на доктор Братанов.

В годините на соца на партера се намираше ТАБСО, а след това беше преустроено в бюро на БГА "Балкан". Там се продаваха билети за полети до соцлагера и във вътрешността на страната. По онова време е имало въздушни връзки на Пловдив със София, Бургас, Варна. "Стюардесите даваха едни кисели бонбончета, ако ти стане лошо, да не върнеш", описват по–възрастни хора.

Други от От Пловдив

Никулденски курбани раздава ГЕРБ в пет храма в Пловдив

Навръх един от най-почитаните християнски празници – Никулден в Пловдив се организират традиционни рибни курбани за здраве в няколко района на града. Те ще са в пет различни храма в града и

Отличиха 80 пловдивски доброволци - дарили време, здраве, а понякога и рискували живота си (Снимки)

Сформира се отряд към БЧК- Пловдив, който да помага специално на хора с увреждания Бедни, болни, самотно живеещи възрастни, безработни, бездомни и многодетни семейства търсят помощ в социалната

Взимат за година книжката на пловдивчанин, минал на червено и блъснал дете в Кючука

7-годишният Костадин имал затруднения с движението на крака за половин година, пресичал на пешеходна пътека За 12 месеца се разделя с книжката си пловдивчанинът Николай Ташков

Заловиха двама младежи, разпространявали марихуана и кокаин в Пловдив

Единият бил спипан на улицата и обискиран, а другия - в колата му Полицията в Пловдив задържа двама младежи на 23 и 21 години, които се занимават с разпространение на наркотични вещества на

Само един кандидат остана за шеф на Спортния диспансер в Пловдив

Отпадналият желаещ не е представил електронна концепция за развитие на медицинския център Само един кандидат е допуснат до третия етап на конкурса за директор на "Медицински Център за рехабилитация и

>