Приятелката на загинал при злополука работник осъди ВМЗ за 40 000 лв.

29.12.2024 18:06 Ваня Драганова
ВМЗ Сопот СНИМКА: Архив

Магистратите смятат, че и той има вина за инцидента

Приятелката на 27-годишен работник във ВМЗ - Сопот, загинал при трудова злополука на 27 юли 2022 г., осъди предприятието да й плати обезщетение от 40 000 лв. за загубата. Решението за това е на Окръжния съд в Пловдив и подлежи на обжалване пред ВКС.

Младежът работел като галванизатор и около 6,30 часа на фаталната дата бил ударен от ток при почистване на конденз върху телфер. Преди инцидента с приятелката му заживели заедно в апартамента на баба му в Сопот, кроели планове да се оженят, свидетели по делото разказват как той й предложил брак със скоба от маркуч за кола, но планирал да й купи и пръстен. След смъртта му тя била съкрушена, защото загубила любовта на живота си, а близките й се опасявали, че може да се самоубие.

Жената завела дело и поискала 80 000 лв. от ВМЗ като компенсация. Районният съд в Карлово й присъжда 68 000 лв., защото приема, че загиналият работник също има вина за инцидента, която изчислява на 15%. При последвалото обжалване пловдивските окръжни магистрати намаляват сумата на 40 000 лв., защото смятат, че съпричиняването е значително по-сериозно - 50 на сто. "Работникът не само е нямал задължение да отстранява конденза, но е и бил длъжен да не предприема посочените действия, тъй като същите са започнати при включено захранване на телфера и излизат извън служебните му задължения, а и са в разрез с изискванията за здравословни и безопасни условия на труд, за които е информиран при проведените инструктажи", е записано в съдебното решение.

Други от Регион

Подсъдимият за убийството в Болярци искал да заведе дъщерите си във Великобритания, майката не ги гледала

Спорът между двете фамилии, завършил със смърт, бил именно заради двете момичета Подсъдимият за убийството на новия свекър на бившата си жена Стойчо Асенов от село Болярци край Садово искал да

Задържаха двама чехи, произвеждали лекарства менте в село край Садово (Снимки)

Дейността кипяла в мандра, имало много готова продукция Районната прокуратура в Пловдив привлече като обвиняеми двама чешки граждани - на 35  и 52 г., след като на 6 февруари т. г

Чепеларе отбеляза подобаващо 28 г. от олимпийската титла на Екатерина Дафовска (Снимки)

Спортен клуб „Рожен – Чепеларе 2016" постави лазерно оръжие за стрелба и самата шампионка порази и петте мишени. Чепеларе отбеляза подобаващо 28 години от златния олимпийски триумф на Екатерина

Скална маса спря влаковете по теснолинейката Септември-Добринище

Пътнически влак №16102 (Добринище 10:25 - Септември 15:10) се отменя в участъка Костандово - Септември поради паднала скална маса върху железния път. Това съобщиха от "Български държавни железници"

Съдът в Смолян постанови строителна фирма да плати 760 хил. лв. за смъртта на работник

При работа с кран по непредпазливост е причинена смъртта на 44-годишния работник Сали Саид от девинското село Гьоврен Общо 760 хил. лева обезщетение за неимуществени вреди ще трябва да заплати

>