Евтим Милошев от Пампорово: Чакаме ръст от 5% на туристите през този зимен сезон (Снимки)

07.12.2024 13:14
Министърът на туризма Евтим Милошев обяви в Пампорово, че се очаква 5% ръст туристите в зимните ни курорти през сезона. Снимки: Валентин Хаджиев

7 писти работят в курорта, чартъри ще карат посетители от чужбина

„5% ръст на туристите се очаква да има този зимен сезон у нас спрямо миналата година. Това е процес, който се осъществява благодарение на усилията и работата на всички в бранша. Говорим за устойчивост на туристическия продукт", каза при откриването на зимния сезон в Пампорово днес служебният министър на туризма Евтим Милошев.

В курорта бе даден стартът на зимния сезон днес със 7 отворени писти. „Надеждите ни са за активен и стабилен зимен туристически сезон", каза Милошев. Той коментира пред медиите връщането на ДДС за хотелиерите от 9 на 20%. „Това е най-болната тема - размера на ДДС за спортните съоръжения. Това е най-болезнената тема за спортните ни курорти, защото тази цена директно влияе върху цената на картата за ползване на ски съоръженията и не ни прави конкурентноспособни", заяви Милошев. Той отбеляза, че в алпийските курорти и по света има редуцирана ставка за ДДС за този вид услуги, а нашата ставка се връща на 20%. „Не е добра новина това за нашите ски туристически дестинации", каза министърът.

Милошев изтъкна , че добрата новина за туризма е отварянето на сухопътните граници, с решението за прием на България в Шенген.

„Като се отворят границите преминаването ще бъде много по-улеснено. Това, че от 1-ви април т. г. сме част от въздушния Шенген вече се усеща. За близките няколко години, усреднено, специално за туризма от влизането на сухопътния Шенген, се очаква резултат от допълнителен приход от 300 милиона лева", посочи Милошев.

Министърът заяви, че на летище Пловдив тази зима се очакват 197 чартърни полета от Великобритания и Ирландия с 38 000 гости. Планирани са и 37 полета с над 4000 седалки от Израел. Очакват се също чартърни полети от Букурещ, Прага, Турция и Обединените арабски емирства. „Близкият изток е сериозен потенциал за нашия туризъм, както зимен, така и основно СПА туризъм, както и целия ни туристически продукт", коментира Милошев.

За днес и утре цените на лифт картите в Пампорово са промоционални, от 40 лв. на ден за студентския празник. До 21-ви декември ще е 82 лева, а след това става 98 лева. Според изпълнителния директор на "Пампорово" АД повишаването на ДДС няма как да не се отрази на цената при крайния потребител. През миналата година цената на лифт картата бе 90 лв., а тази зима се повишава заради разликата на ДДС", заяви Беляков.

Освен министърът на туризма, старта на ски сезона дадоха областния управител на Смолян Захари Сираков, кметът на община Чепеларе Боран Хаджиев и заместник кметът на община Смолян Мариана Цекова, както и олимпийската ни шампионка от Нагано Екатерина Дафовска.

Други от Регион

Не само в Пловдив: Откриха труп в контейнер и в Стара Загора, убиецът ще лежи още 11 г.

Божидар Крумов беше разчленил тялото на приятеля си Атанас Христев с ножовка след пиянски скандал Тежко криминално престъпление. Така полицията в Пловдив определи намерените човешки останки в казан

Двама задържани за купуване на гласове при спецоперация в Кърджалийско

Двама мъже на 46 и 54 години са задържани при специализирана полицейска операция в област Кърджали, насочена срещу престъпления, свързани с политическите права на гражданите и конвенционалната

Бойко Борисов от Раковски: ГЕРБ сбъднахме много мечти и продължаваме да го правим (Обновена, видео)

"В Обзор имаше референдум, народът поиска да се отдели от Несебър и какво чакаме - 4 г. за указ", възмути се лидерът на ГЕРБ. Той се закани да се свърже с президента Илияна Йотова

Водач от Асеновград с над 2 промила се заби в ограда, задържаха го

55-годишен пиян шофьор предизвика катастрофа в Асеновград, съобщават от МВР. Около 21,15 часа снощи служителите на реда предприели проверка на сигнал за лек автомобил "Фиат"

Полицията в Смолян разследва шофьор, посегнал на 10-годишно дете футболист на "Пирин"

Полицията в Смолян разследва инцидент с 10-годишно дете от Благоевград. Посегателството е извършено от 46-годишен мъж от Кърджали, който е задържан за 24 часа да бъде разпитан

>