Ало измамници поискаха златни кюлчета за 49 хил. лв. от 83-годишна

06.12.2024 09:26
СНИМКА: Pixabay

Пореден опит за телефонна измама. Този път престъпниците поискали не пари, а златни кюлчета. Така - със злато за десетки хиляди левове възрастна жена се качила на автобуса и пристигнала в София, за да предаде поисканото. В последните минути - измамата била предотвратена от полицаи от СДВР.

Жената е на 83 години. Историята започва като всички други. С позвъняване. Но не на домашния, а на мобилния телефон.

Мнимият полицай ѝ казал, че преследват опасна група престъпници. И били сигурни, че следващата жертва ще е тя.

„След малко ми се обажда един човек със страшен глас - мъжки. Започна да ме плаши, че ще ме изкорми, че ще ме утрепе", казва жената.

После отново звъни мнимият полицай.

„Заповеднически дори ми казва: трябва много бързо да се подготвите, защото преди няколко дни една жена като вас беше нападната, пребита, но и обраха всичко. Сега е в болницата и в момента се бори за живота. Каза: искаме да спасим живота ви. Те ще безпокоят и вашите деца", обясни потърпевшата пред bTV. 

За да спаси и живота, и парите си, възрастната жена трябвало да следва няколко стъпки - да не затваря телефона, да излезе от дома си и да отиде в мобилен оператор, да си купи нов телефон и нова СИМ карта. Направила го. Последвали нови инструкции. Първата спирка била бюро за обмяна на валута Там трябвало да каже, че ще инвестира.

„И ми дадоха документ за банката, където са моите пари", казва жената.

После до банката и да изтегли парите си.

„Той ми каза и сумата. Каза ми ще искат 49 000 лева", обясни потърпевшата.

С парите – купила златни кюлчета. През цялото време – измамникът бил от другата страна на телефона. След като купила златото, я чакало такси. Закарало я до автогарата, откъдето си купила билет за София.

„Той казва: в рейса са се качили двама от лошата група. А златото е в пликче с вас – да – колко са тези златни кюлчета за 49 000 лв. – доста. Може би 7-8", казва още жертвата на телефонната измама.

Когато пристигнала в София, мнимият полицай я предупредил да не разговаря с никого.

„Казвам му - не мога да се ориентирам и той: Излезте на главната. Виждате ли високата сграда. Казвам: Не. До вратата имаше мъж с маска. Стори ми се много страшен. Все едно ме преследва. Но имаше и полицаи в автогарата. Те ме видяха, че се суетя", спомня си жената.

„Поискахме документ за самоличност, за да видим дали някой не я търси", обяснява старши полицай Кристина Иванова – Охрана и обществен ред, 2 РУ

„Първоначално не искаше да ни предостави документ за самоличност. Не знаеше дали сме истински полицаи", каза старши полицай Красимир Вълков, Охрана и обществен ред, 2 РУ.

Така полицаите стават ангели за жената, която за малко да даде близо 50 000 лв. в злато на престъпници.

„Аз наистина се притесних много че постъпих по този глупав начин, въпреки че знаех, че се преструват, че така лъжат. Но ето аз попаднах в капана", споделя разплакана възрастната жена.

Кои са измамниците - все още не е ясно.

Полицията работи по установяването и издирването на извършителите и предупреждава – полицаи никога няма да поиска пари по телефона.

Други от От страната и света

КЕВР се опасява от рязко повишение в цените на газа, парното и тока

Комисията за енергийно и водно регулиране се опасява от язко повишаване на цените на газа, парното и тока от юли заради създалата се криза в Близкия изток

10-те пробива на 2026 г.: лечение с редактирани гени и търговски космически станции

Голяма част от иновациите обаче повдигат сериозни етични проблеми Батерии и ядрена енергия от следващо поколение, лечение с редактирани гени и търговски космически станции

Николай Найденов ще провери възлагането на дейности по пътна помощ по републиканската мрежа

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов е поел ангажимент за проверка по възлагането на дейности по пътна помощ по републиканската мрежа

Цените на автомобилите пак тръгват нагоре

Електрическите модели ще скочат с 10% до края на годината Цените на автомобилите постепенно започват да се покачват, а първите сигнали за това вече идват от производителите на електромобили

Иновации в отбраната стават реалност на пазара

Компаниите от сектора на отбраната имат възможност да стъпят на бързата писта за внедряване на иновациите в продуктите с двойна употреба. Това каза министърът на иновациите и растежа Ирена Младенова

>