Радио Китай: Мнозинството германски компании в Китай планират да увеличат инвестициите си в страната

05.12.2024 15:40 КМГ

Значително мнозинство от германските компании планират да запазят дейността си в Китай, като много възнамеряват да увеличат инвестициите през следващите две години, според проучване на Германската търговска камара в Китай, публикувано на 4 декември, пише Радио Китай.

Проучването, проведено между 546 компании-членки на камарата, показва, че 92% от тях възнамеряват да продължат дейността си в Китай, като само 0,4% обмислят напускане, въпреки пазарните предизвикателства.

Същевременно, 51% от анкетираните планират да увеличат инвестициите си през следващите две години, а 87% от тях посочват необходимостта да останат конкурентоспособни като своя основна мотивация. Тези компании все повече възприемат подхода да бъдат в Китай за Китай и да бъдат в Китай за света.

Проучването разкрива също нарастващо признание на китайските фирми като лидери в иновациите. Въпреки че само 8% от анкетираните вярват, че това вече е така, 55% очакват това да стане факт до пет години.

При класирането на бизнес възможностите в Китай, интернационализацията на китайските компании и развитието на зелената икономика се очертават като основни приоритети за германския бизнес.

Предишен доклад на Германския икономически институт показа, че общите преки инвестиции, направени от германски компании в Китай, са достигнали рекордните 11,9 милиарда евро през 2023 г., което е увеличение от 4,3% на годишна база. Цифрата представлява над 10% от общите задгранични инвестиции на Германия през тази година – най-високото ниво от 2014 г. Към момента повече от 5000 германски предприятия са пуснали корени в Китай и китайският пазар е от голямо значение за тях.

Други от От страната и света

Георг Георгиев: Най-наболялата тема е бюджетът, от ГЕРБ сме дали своите заявки в тази посока

Както беше дадена заявката, до края на тази седмица трябва да има кабинет. Оттук-нататък започват предизвикателствата и отговорностите пред него. Най-наболялата тема е бюджетът

Унищожават 3,6 тона месо от кланица в Харманли

Общо 3,6 тона месо и месни продукти от кланица и месопреработвателно предприятие в Харманли заминават за екарисаж след проверка на Областната дирекция по безопасност на храните в Хасково

Йотова към новия кабинет: Хората ще понесат тежките решения, но не и лъжата - обяснете им всяка реформа

Радев си държи на думата и има рядка черта - никога никого не е изоставил, убедена е президентът за бъдещия премиер  Служебният кабинет се справи, благодарности на финансовия министър Клисурски Аз

Стотици се стекоха край планински извор над Момчилград, за който се вярва, че лекува

Стотици се събраха в нощта срещу 6 май край мистичния връх Дамбалъ над Момчилград, за да потърсят изцеление от лековития извор. Според местната легенда именно в тази нощ водата

Йотова преди първия си Гергьовден като главнокомандващ: Благодаря на армията ни, ще защитавам правата на всеки един от тях!

Вълнението ми е огромно, виждам армия на дълг, чест, със славно минало и светло бъдеще. Най-важната дума днес е "Благодаря!" - благодаря на военнослужещите ни, че пазят българското знаме и държавност

>