ВМА навърши 133 години

02.12.2024 11:25

На 2 декември 2024 г. Военномедицинска академия (ВМА) отбелязва 133-тата годишнина от създаването си с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за провен висок професионализъм.

На събитието са поканени да присъстват представители на Президентството на Република България, Народното събрание, Министерство на отбраната, Министерство на здравеопазването, НЗОК, БЛС, БЧК, КНСБ, КТ „Подкрепа", депутати, представители на болници и военни структури, други официални гости.

„133 години след нейното основаване, Академията е лидер в здравеопазването – така, както повеляват заветите на нейните основоположници – „да е образец във всяко отношение". Лидер, защото е сред най-предпочитаните болници в България – статистиката отчита 5000 повече пациенти, преминали през стационара и над 220 хиляди направени амбулаторни прегледа. Лидер, защото непрекъснато надграждаме условията за развитие на нашите медици и лечение на нашите пациенти по най-модерните стандарти и внедрявайки световните иновации.
Посрещаме празника с финансова стабилност, което позволява достойно заплащане на труда на нашите специалисти и инвестиция в бъдещето. През последната година сме вложили над 30 милиона лева в съвременни технологии.

Гордост за нас са курсантите и завършилите вече лейтенанти от първите два випуска „Военен лекар", както и всички, част от проекта „Военна медицинска сестра". Те оправдаха нашите очаквания и показаха, че неслучайно носят военната униформа и нейните отговорности.
Колеги, благодаря ви за професионализма и сърцатата работа! За уважението, доверието и взаимната подкрепа между всеки един от нас. Именно това е силата на ВМА и ще продължим да я надграждаме. За да останем лидери, за да даваме пример на поколенията след нас. За да вдъхновяваме повече хора да се развиват с нас. Да даряваме надежда и вяра. Защото човек винаги трябва да има на какво да се опре в трудни моменти. В този ред на мисли, смятам, че всеки има нужда от духовна опора. Затова и с помощта на дарители изградихме храм в двора на болницата, който предстои да бъде осветен през следващата година", заяви генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА.

Други от Докторе кажи

Проверяват 7 държавни болници заради цените на скъпоструващи лекарства

Здравно заведение в Пловдив дало 15 210 лв. за медикамент, който в София купували за по 2300-2400 лева Прави се одит в 7 държавни болници - четири в София и три в провинцията

Близо 2500 души потърсиха помощ "Пирогов" по великденските празници

Близо 2500 са потърсили помощ в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" през празничните и почивните дни около Великден. На 1/5 от тях се наложи да останат за лечение, от които над 70 са деца между 0 и 18 години

Пролетният чай носи енергия и здраве

Пролетта е сезон на растеж и развитие, подходящ за подхранване на тялото, съобщи КМГ. Чаша пролетен чай е изключително полезна за тялото, носейки енергия и здраве

Лекари влизат в час, за да обяснят рисковете от поставяне на филъри във фризьорски салон

Преди баловете стартира кампанията "Лицето не е чернова". Тя има за цел да обясни на младите какви са рисковете от нерегламентирани естетични интервенции сред младите

Новите насоки за хранене на САЩ имат 7 плюса, но и 10 съмнителни препоръки (Графика)

Предложените количества за прием на белтък от 1,2–1,6 грама на килограм телесно тегло са до 100% над общоприетия препоръчван прием. Съветите са трудни за спазване

>