Решено – до 3 такси неустойка при предсрочно спрян договор с телеком

28.11.2024 20:03
СНИМКА : Pixabay

Комисия обаче иска НАП да провери мобилните оператори за ДДС

Комисията за защита на потребителите (КЗП) е постигнала принципна договорка с телекомите относно клаузите за неустойки, съобщиха от регулатора. Въвеждат се и лимити при предсрочно прекратяване на договорите - до три стандартни месечни такси. С промените се премахва задължението на абонатите да възстановяват предоставените отстъпки от цените на месечни абонаменти и на мобилни устройства. Уточнено е, че операторите могат да искат възстановяване на суми само за времето, когато услугата е ползвана, а не и за оставащото време до края на договора.

От КЗП допълват, че потребителите имат право на намаляване на цената или да развалат договор с търговец, ако той използва нелоялна практика. Освен това хората могат и да поискат обезщетение за претърпени вреди, когато такива практики са забранени с влязла в сила заповед на председателя на регулатора.

Коригираните клаузи ще се прилагат за всички действащи договори, считано от датата на влизане в сила на промените при спазване на сроковете съгласно Закона за електронните съобщения. Промените обаче не касаят договорите, прекратени преди влизането в сила на новите правила.

Относно клаузите за неустойки при предсрочно прекратяване на договор проведохме конструктивен диалог с Комисията за защита на потребителите, за да подобрим условията, коментираха в четвъртък от телекомите. Според тях новите правила щели да защитават в по-голяма степен интересите на клиентите.

Предстоящите промени изискват време за организационна и техническа подготовка, но клиентите ни ще бъдат информирани навреме за новите условия и за датата, от която те ще влязат в сила, уточниха от “А1 България”. И допълват, че добрата комуникация и откритият диалог с клиентите са ключови.

Комисията за защита на потребителите обаче е поискала от НАП проверка дали телекомите са изрядни при внасянето на ДДС. Причината е неустойките, които те събират при предсрочно прекратяве на договор с потребител. Според комисията върху тях също трябва да се начисли данъкът и той да бъде внесен в бюджета. Поради това се иска преглед на сумите от мобилните оператори за 5 години назад. (24часа)

Други от От страната и света

КМГ: Обемът на борсово търгуваните фондове в Китай е 855,6 млрд. долара

Обемът на китайските борсово търгуваните фондове (ETF) през тази година е бил рекордните 6,02 трилона юана (855,6 милиарда долара). Това представлява ръст с повече от 2

Близо 14 000 проверени автомобили при спецакция на полицията

13 967 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата

Гръцки фермери затвориха за камиони пътя през ГКПП "Кулата - Промахон"

Ограничено е движението на камиони над 12 т по път I-1 /Е-79/ София – Кулата през ГКПП "Кулата – Промахон", съобщиха от АПИ. Причината е поради протест на гръцки фермери. Шофьорите изчакват на място

Екипи на Столичната община отстраняват щети, нанесени от силния вятър

Шест екипа на дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столичната община екипа са на терен и работят по сигнали във връзка със силния вятър, съобщиха за БТА от пресцентъра на общината

Ураган изкорени дървета в Добринище

Ураганен вятър изкоренени дървета в парка и по улиците на Добринище тази сутрин. Около десетина здрави дървета са повалени. Част от тях са близо 60-годишни ели в центъра на града

>