КРИБ: Законът за чуждестранните агенти нарушава международните норми, зад които България стои

21.11.2024 11:31 Мая Божинова
Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ

Законът за чуждестранните агенти е грубо противоконституционен, заяви Евгений Иванов, главен изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) по време на форума „Бизнес и гражданско общество: Партньори за по-добра среда".

Законопроектът, внесен от "Възраждане", породи остри негативни реакции в обществото, тъй като ако бъде одобрен, той би могъл да заклейми хора и организации, които са получили над 1000 лв. годишно финансиране от чужбина, и да отнеме техните права.

"Това (законът) е нарушение на всички международни норми, на които България е сложила подпис, най-вече Конвенцията за правата на човека", предупреди Иванов, като подчерта, че "видимо гражданското общество е категорично против", като това е много важно.

"Противникът е много голям, добре подготвен и финансиран, затова не трябва да мълчим – заедно сме по-силни", категоричен бе директорът на КРИБ. Според него пред България "стоят големи предизвикателства", а както бизнесът, така и НПО "не трябва да почиваме на лаври". Иванов даде пример с Грузия, където, по него думи, непосредствено преди законът за чуждестранните агенти да се появи на дневен ред, нещата в страната са били "много добре".

В хода на дискусията президентът на Фондация „Америка за България" Нанси Шилър подчерта, че законопроектът създава опасност да се затвори вратата пред безкрайните възможности, които България, като демокрация, е получила през последните десетилетия.

Шилър даде пример с генеративния модел BgGPT -  изкуствен интелект, който INSAIT представи преди дни, като отбеляза, че тази "гордост за България" нямаше да е възможна при наличието на въведен закон за чуждестранните агенти, тъй като проектът е подкрепен от чужди инвеститори, сред които с Google.

Очаквайте подробности!

Други от От страната и света

ЕС е предложил на Турция да се присъедини към Единната зона за плащания в евро

Миналия месец Европейският съюз е предложил на Турция да се присъедини към Единната зона за плащания в евро (SEPA), за да подсили икономическата си интеграция и да намали разходите за изпращане на

Падна джакпот №2 в тотото, някой взе 5,78 млн. евро в София

България има своя нов милионер от тотото. В тираж 21 на играта "6 от 49" някой удари печалба от 5 778 403 евро. Фишът на стойност около 41 евро с абонамент за 5 тиража е пуснат в пункт в "Младост" 2

Георги Иванов отрече странна новина от Сърбия за нов треньор на националния

Президентът на БФС Георги Иванов-Гонзо отрече много странна информация, която се появи в Сърбия. Медия от западната ни съседка написа, че техен сънародник ще поеме националния ни отбор

От 3 магазина Стара Загора иззеха списъци с имена и парични суми

В три търговски обекта в Стара Загора са намерени и иззети списъци с имена и парични суми. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Румен Радев обяви цел: 2/3 мнозинство да смени ВСС, но се съмнява да го постигне

С изкуствен интелект "Прогресивна България" ще анализира обществени поръчки Румен Радев обяви, че е възложил на икономическия екип да предложи "нов радикален подход за контрол на публичните финанси

>