Продадоха за 18 млн.евро прокълнатата къща на Венеция - който я купи, умира

14.11.2024 13:54 Виолина Христова, Рим
Фаталната сграда във Венеция
Ка Дарио, нарисувана в картина на Клод Моне

Неизвестен купувач се сдоби с прокълнатия палат на Венеция, както наричат Ка' Дарио. След като години наред готическата сграда, която има изглед към Канал Гранде, беше изложена за продажба, тя най-после намери свой притежател срещу 18 млн.евро. Според в."Кориере дел Венето" не е ясно кой е дръзнал да я купи, като се има предвид, че повечето от предишните й притежатели починали вследствие на убийство или самоубийство, след като се сдобили с нея. Затова и от векове във Венеция наричат сградата прокълната. Други пък я знаят като „къщата, която убива".

И режисьорът Уди Алън искал да я купи през 90-те години на миналия век, но в последния момент размислил и се отказал. Тосканската агенция за недвижими имоти, която била натоварена от аукционната къща „Кристис"със задачата да продаде палата, в крайна сметка успяла в начинанието, което никой друг преди това не свършил.

Сградата от 1000 кв.м разполага с 8 спални, 8 бани, задна градина от 170 кв.м и има две врати към канала.

Не само новият собственик е анонимен, а и предишният,който се крие зад името на американска фирма, купила къщата през 2006 г. Ясни са обаче имената на всички останали притежатели, преминали през палата от 1479 до 2006 г.

Общото между тях са трагичните им съдби, заради което плъзнал и слухът, че над къщата витае проклятие.

Навремето изграждането на сградата било поръчано от секретаря на венецианския Сенат Джовани Дарио. Той я дал като зестра на дъщеря си Мариета. Неговият зет и мъж на Мариета –Винченцо Барбаро, обаче бил убит заради финансов фалит. От отчаяние Мариета се самоубила, а малко по-късно синът им Винченцо бил убит в Гърция. Палатът минал в ръцете на наследниците на фамилията Барбаро до началото на XIX век, когато бил продаден на арменския търговец на скъпоценни камъни Арбит Абдол. Скоро след това обаче той фалирал и бил принуден да я продаде на безценица. През 1896 г.в къщата заживял френският поет Анри дьо Рение, който обаче скоро се разболял тежко и умрял. Тенорът Марио дел Монако, който също отишъл да живее в къщата, даже не успял да я купи. Той тъкмо започнал сделката за това, когато междувременно бил ранен тежко при автомобилен инцидент. Следващият купувач бил американецът Чарлз Бригс.Малко след като се нанесъл в къщата, бил принуден да напусне Венеция заради обвинения в хомосексуалност. През 1970 г. следващият притежател граф Филипо деле Ланце бил убит вътре в къщата си от хърватския си любовник.

След това се престрашил да я купи мениджърът на британската рок група „Ху" Кристoфър Ламбърт. Именно по време на престоя си в сградата той станал все по-зависим от наркотиците.В резултат на това той бил арестуван за притежание на дрога, а после и фалирал.През 2002 г. групата "Ху" отново станала главен герой в историята на венецианския палат. Басистът Джон Ентуисъл наел къщата за едноседмична ваканция, но през нея умрял от инфаркт. Ламбърт, който все още се водел собственик на имота, междувременно успял да го продаде на венецианеца Фабрицио Ферари. Той се нанесъл в сградата заедно със сестра си Николета, която умряла при катастрофа при загадъчни обстоятелства. Самият Ферари пък претърпял финансов фалит, а на всичкото отгоре бил арестуван по обвинения за агресия срещу една манекенка.

Така се стигнало до следващия собственик – известният италиански финансист Раул Гардини, замесен в скандала с корупция „Танджентополи". Той се самоуби през 1993 г.

Други от Възход и падение

Накъде с децата през уикенда (21-22 март)

Ето няколко идеи къде да заведете децата този

Леонардо ди Каприо и Мартин Скорсезе започнаха снимки на седмия си съвместен филм

Носителите на награди „Оскар" Мартин Скорсезе и Леонардо ди Каприо започват седмия си съвместен пълнометражен филм, предаде ДПА. Снимките на What Happens at Night („Какво се случва през нощта")

Спрягат сръбска волейболистка за ново гадже на Алекс Николов

Медиите в Италия подозират, че българската волейболна звезда Алекс Николов има нова любов.  Причина за спекулациите е посещението на Алекс в Истанбул за мача между "Вакъфбанк Истанбул" и "Милано" в

Брус Уилис навърши 71, Деми Мур публикува снимки с една от внучките му

На 19 март американският актьор Брус Уилис отбеляза 71-ия си рожден ден. 63-годишната актриса Деми Мур отдаде почит към бившия си съпруг по повод рождения му ден

Честит рожден ден на Елица Чупарова!

В редакцията на “24 часа” има едно момиче, което е винаги готово за работа и да направи по-слънчев деня на всички край нея. Това е Елица Чупарова от отдел “Политика”

>