Детската педагогическа стая ще следи за поведението на Любчо, обвинен в убийството на майка си в Пловдив

22.10.2024 11:46 Никола Михайлов
14-годишният Любомир Биларев в съда в Пловдив.

Според апелативните магистрати бащата не може да упражнява ефективен контрол над него

Мярка за неотклонение "под надзор на инспектор от детска педагогическа стая" получи 14-годишният Любомир Биларев, обвинен в умишленото убийство на майка си в Пловдив. Момчето беше пуснато под надзор на родител от Окръжния съд, но апелативните магистрати прецениха, че баща му Красимир не може да упражнява ефективен контрол върху него.

Както "24 часа" вече писа, Любомир беше задържан на 13 октомври, след като майка му Бистра издъхна в дома им в кв. "Коматево". По време на заседанието в Окръжния съд стана ясно, че момчето е било системно малтретирано от жената, която го обиждала, посягала му и няколко пъти пробвала да го души. По думи на баща му тя пиела над бутилка уиски на ден, което смесвала с хапчета против депресия.

Апелативният съд се съгласи с доводите на първата инстанция, че от доказателствата не може да се направи обосновано предположение за вината на Любомир по обвинението, което му е повдигнато, а може да става въпрос за по-лека правна квалификация - причиняване на смърт по непредпазливост след умишлено нанесена телесна повреда. Заради възрастта му и чистото му криминално минало няма опасност да извърши ново престъпление, а риска да се укрие съдиите отхвърлят, защото баща му се грижи за него.

"Смятаме, че най-адекватната мярка, с оглед на доказателствата, представени от прокуратурата, е под надзор на инспектор от детска педагогическа стая. Бащата не може да упражнява ефективен контрол предвид данните за други агресивни прояви, включително в училище, а и деянието е извършено, когато е той бил трудово ангажиран", каза председателят на състава Христо Крачолов.

Тепърва предстоят още действия по разследването, за да стане ясно какво точно се е случило във фаталната нощ между Бистра и Любомир.

Други от От Пловдив

Свикват извънредна общинска сесия за съдбата на пловдивските автогари

Разчет за месец април показва, че загубата на автогара "Север" е в размер на 22 000 евро Съдбата на автогарите в Пловдив ще бъде решена на извънредна сесия на Общинския съвет на 14 май

Ето кои улици и булеварди ще бъдат затворени в Пловдив заради Giro d'Italia

Ограниченията ще са в сила от 5 и 14,30 часа на 10 май Движението на автомобили по няколко улици и булеварди в Пловдив ще бъде спряно тази неделя, 10 май, между 5 и 14,30 ч

Блъснаха пешеходка до Централна гара в Пловдив, линейка я откара (Обновена)

70-годишна пешеходка е била блъсната на бул. "Васил Априлов" в Пловдив, разказаха пред "24 часа" очевидци.  Жената е била ударена на пешеходната пътека до кръговото кръстовище на Централна гара

Фен хвърли запалка по футболист на дербито в Пловдив, задържаха го

Други двама са със забрана да посещават мачове за 1 година Мъж е бил задържан за хулиганска проява на градското дерби вчера в Пловдив, съобщиха от МВР

Осъждан пловдивчанин потроши прозорците на 5 автомобила на паркинг, арестуваха го

Полицаи от Трето районно управление задържаха криминално проявен и осъждан пловдивчанин за увреждане на автомобили в район "Северен", съобщиха от МВР. Незабавните действия били предприети около 1

>