БАБХ с допълнителни мерки срещу шарката по дребните преживни животни

18.10.2024 09:26
Шарката по дребните преживни животни е опасна за овце и кози. Снимка: Пиксабей

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в определени области на страната от днес.

В областите Ямбол, Хасково и Стара Загора, до 30 ноември 2024 г., се забраняват пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или транзитно преминаване. Клането ще бъде допускано само след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар и лабораторно изследване на проби. Придвижването на животните ще се извършва по предварително одобрен маршрут, без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. За целта се въвежда разрешителен режим, като разрешенията ще се издават от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ).

В областите Бургас, Кърджали, Смолян, Благоевград и Сливен, до 30 ноември 2024 г., се разрешава клане на животни при същите условия, а пашата остава разрешена за момента.

Директорите на ОДБХ трябва да организират епизоотични комисии и да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване разпространението на болестта. Ще бъде засилен контролът върху движението на животни и биосигурността в стопанствата.

При съмнения за заболяване ще бъдат вземани проби за изследване, а при нарушения животните ще бъдат умъртвявани, като стопаните подлежат на санкции.

Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.

Други от От страната и света

Персонален НОИ от "24 часа": Обезщетението за безработица се зачита за осигурителен стаж

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

Стефановден е. Вижте кои са имениците

Св. първомъченик и архидякон Стефан (Стефановден). Преп. Теодор Начертаний На днешния ден почитаме св. Стефан, един от 70-те Христови ученици и първи мъченик за Христа

Само в "24 часа" на 27 декември - 2026: всичко е налично – ти избираш какво, как и кого - съботен очерк

Само в "24 часа" на 27 декември четете: 2026: всичко е налично – ти избираш какво, как и кого Българка вече 20 г. измисля изящните бродерии в колекциите на Ели Сааб Кошмарът - идеален свят - лично

Най-четените ни материали в рубрика TREND auto за 2025 г.

№ Заглавие Автор Брой четения 1 Трупат се върнати от лизинг електромобили, обезценяват се много Георги Луканов 335044 2 В Испания глобяват с 200 евро за използване на огледалото на сенника на

Зеленски: Ще предложа на Тръмп мирният план да бъде подложен на референдум

Президентът Володимир Зеленски заяви в интервю за изданието „Аксиос“, че ще предложи на президента на САЩ Доналд Тръмп целият мирен план да бъде подложен на референдум

>