Атанас Илков: Арестът на Джейхан Ибрямов е законен

14.10.2024 10:23

Арестът на Джейхан Ибрямов е законен. Това каза в ефира на bTV министър Атанас Илков.

„За да остане с постоянна мярка, значи съдът е намерил достатъчно основание и данни за извършено от него престъпление, да го остави в ареста. Аз мисля, че няма допуснати закононарушения. Още повече - ако имаше такива, съдът щеше да ги идентифицира и тази мярка нямаше да бъде факт“, каза той.

Преди дни стана ясно, че Апелативният съд потвърди най-тежката мярката за неотклонение на Джейхан Ибрямов – „задържане под стража“. Тя е окончателна и не подлежи на обжалване.

Съдът прие, че има изключително висока степен на обществена опасност на деянието. Освен това Ибрямов – в качеството му на депутат и на кандидат за депутат, може да е опасен. Настоящият съдебен състав споделя изцяло съображенията на СГС във връзка с наличието на реална опасност за извършване на престъпление. По делото има данни, че въпросната сума от 100 000 лева е щяла да бъде използвана за купуване на гласове.

Вътрешният министър Атанас Илков каза и кога Ахмед Доган ще бъде извикан на разпит в полицията заради във връзка с показания за подбудителство към убийство на Делян Пеевски. 

„Действително в Национална полиция постъпи преписка от Софийска градска прокуратура по случая. Лично аз бих посъветвал колегите да изчакат края на изборния ден и тогава да направят разпита, за да не бъде обвинено МВР в намеса в изборите“, обясни Илков.

Той коментира и сигнала за подготвяната бъдеща смърт на Делян Пеевски, като заяви, че по-скоро охраната му не е увеличена. 

„Той има охрана, която е определена от комисията по член 20. Не мога да кажа каква е степента нали. Но тя е съобразно данните, които фигурират в съответната информация, която е постъпила“, каза той.

Охраната е такава, каквато е била и преди тази информация за неговото предстоящо бъдещо подготвено убийство или засилена охрана?

Мисля че, си остава със същото охрана, но ако кажа нещо, което е свързано с това, може би няма да е коректно, защото не съм сигурен дали комисията е заседавала наново, за да определя допълнителни мерки за неговата сигурност.

Той уточни, че всички лица, които са в преписката, ще бъдат разпитани.

Илков добави, че не може да каже колко са те.

Илков коментира и най-честите схеми при купуване на гласове. 

„Най-честите схеми за купуване на гласове са, свързани с финансово разплащане, през известни назад във времето лица, но се появяват и нови в процеса на настоящите избори.“ Това каза вътрешният министър Атанас Илков.

Той обясни, че има сигнали, че на места за глас ще се дават 500 лева, но докато не приключи проверката не може да се каже истина ли е това на 100%.

„Имахме подобен случай, днес в 7-мо районно бе получен сигнал за Варна, че човек ще получи милион и ще го даде на друг, за да купува гласове за определена партия. Веднага влезе в ход проверка и стана ясно, че двете лица са алкохолно зависими, водят скитнически начин на живот. Единият дори е клошар. Няма как да се даде милион на такива хора, за да купува и продават гласове“, обясни вътрешният министър.

Други от От страната и света

Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано край Дубровник

Тази нощ е регистрирано земетресение с магнитуд 4 по Рихтер с епицентър в Адриатическо море, близо до остров Млет край Дубровник, съобщава Хърватската сеизмологична служба

Вдигат втората пенсия, като я връзват с автоматично растящата минимална заплата (Графика)

От 1 януари 2027 година хората до 50 години ще трупат по-бързо спестявания за старини Фондовете ще печелят повече, ако изкарват повече пари за вложителите си Частните пенсионни компании

Радостин Василев: Обещавам голям бой в парламента

"Голям бой обещавам. Ще се бием в парламента срещу такава измет, с която е заринат българският парламент от години." Това заяви пред bTV водачът на МЕЧ Радостин Василев след сблъсъка с Гюнай Далоолу

Валери Жаблянов: Участието на БСП в сегашното правителство беше успешно

Най-големият проблем кардинално е липсата на доверие в политическите партии, а най-големият проблем на БСП е различията във вижданията на симпатизантите и членовете на партията относно участието в

Майка на ученичка от 138-о: Още преди се говореше между децата, че има камери

Моята дъщеря днес не е на училище заради този случай. Това каза по Нова тв майка на ученичка от 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски". На 16 декември стана ясно

>