1,9 милиона пълнолетни българи са практикували културен туризъм

09.10.2024 17:18 Дима Максимова
През 2023 г. са отчетени близо 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеи. От тях 998 000 посещения са на чужденци.

Данните от проучването бяха огласени по време

на Международното туристическо изложение във Велико Търново

Културният туризъм е сред петте най-често практикувани видове туризъм от българи. Това сочат данните от национално представително проучване, което бе огласено от Десислава Михалкова, държавен експерт в Дирекция „Туристическа политика" на Министерството на туризма.

„Над 1,9 млн. пълнолетни българи или близо 36 % от пълнолетното население на страната е практикувало културен туризъм в периода между 2022 и 2024 година", съобщи Десислава Михалкова. Тя допълни, че през 2023 г. са отчетени близо 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеи. От тях 998 000 посещения са на чужденци.

Според данни на НСИ ръстът на посещенията на чужденци в музеите през 2023 г. спрямо предходната година е с 56,4 %.

По време на международната проява управителят на Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов" Борислав Йорданов припомни, че културният туризъм е в основата на бранша. „България има огромен потенциал в тази област. Важно е обаче как ще го използваме, развиваме и промотираме. Участниците в Международното туристическо изложение във Велико Търново стават все повече като представят много нови продукти и дестинации", коментира Борислав Йорданов.

В рамките на днешната програма отличиха петима студенти за разработки на туристическа тематика. Победителите бяха обявени от председателя на журито на Националния студентски конкурс за най-добра разработка на туристическа тематика 2024 доц. д-р Соня Алексиева. Първа награда бе присъдена на Николета Михайлова от Стопанската академия „Д. А. Ценов" в Свищов. Студентката получи огромен пътнически куфар. Втората награда отиде при Жоро Милев от Стопанския факултет на Тракийския университет в Стара Загора, специалност „Регионална икономика и управление". За работата си студентът получи часовник.

Третото отличие бе присъдено на Ирина Янкова от СУ "Климент Охридски", специалност „Управление на туристическите дестинации" за разработката и „Проектна активност за подобряване състоянието на туристическото предлагане в района на областите Враца, Видин и Монтана". Студентката бе удостоена с ценни книги.

Присъдени бяха и две специални награди. 

Други от От страната и света

Напусна ни Маргрет Николова - един от най-ярките гласове на българската поп музика

На 97 години почина Маргрет Николова. Тя е един от най-ярките и емблематични гласове на българската поп-музика. Повече от 50 години на сцената Маргрет Николова е изнесла над 9400 концерта

Почнаха задръстванията от прибиращи се сънародници

Километрично задръстване е образувано в тунел „Витиня" на АМ „Хемус" в посока София. Днес е последният почивен ден и се очаква интензивен трафик. Очакват се колони и по АМ "Тракия"

Откриха мащабно изложение по случай 40 г. от Чернобилската ядрена авария

Мащабно мултимедийно изложение под наслов „Чернобилската катастрофа: 40 години тук и все още много актуална" бе открито в Германия, предаде БТА по информация на Укринформ

Световната банка: Задава се глобална криза с недостиг на работни места

Президентът на Световната банка Аджай Банга предупреди за задаваща се глобална криза с недостига на работни места, която може да се задълбочи дори след края на военните конфликти

Дизелът у нас достигна 1,78 евро за литър

Средната цена на дизела у нас достигна 1,78 евро за литър, показват последните данни на НАП. Бензинът се продава средно за 1,48 евро за литър. "Кошмар

>