Измамници се представят за актрисата Яна Маринова и искат пари от феновете й

06.10.2024 09:10
Яна Маринова

Кибер престъпници се представят за известни актьори и искат пари от почитателите им, за да подкрепят мними благотворителни каузи. За тази атака сигнализират все повече артисти. В пипалата на хакерите попадна и актрисата Яна Маринова.

Таргетират я от известно време и всяка седмица десетки нейни фалшиви профили се появяват в социалните мрежи. Пишат директно на нейните почитатели и не се притесняват да търсят пари от тях. Понякога и в евро. Само за седмица нови 10 фалшиви профила на актрисата се появиха във Facebook. Бандитите зад клавиатурата пращат покани за приятелство от нейно име и пишат лични съобщения на нейните почитатели, съобщава Нова тв.

За разлика от истинската Яна, нейните недоброжелателни клонинги отдавна са се промъкнали сред най-верните ѝ фенове. Самите те ѝ сигнализират, че има нещо нередно. Яна се бори с нейните фалшиви самоличности от години. Дори правила опит да се свърже директно с тях.

Според специалиста по киберсигурсност Симеон Нгуен този вид имами се е превърнал в пандемия. Не е нужно да си от най-добрите хакери, за да си намериш жертви. „Мисля, че ще минат доста години преди хората да са достатъчно образовани", казва той. Съвсем възможно е да ви пише дори Майкъл Джексън и да ви помоли за малка финансова услуга, за да се завърне в музикалния бизнес.

Симеон Нгуен съветва винаги да преглеждаме профила. Освен, че звездата трябва да е сред живите, трябва да проверим преди колко време е създаден акаунтът, има ли достатъчно съдържание, брой последователи и най-вече - ако нещо звучи прекалено хубаво, за да е истина, то най-вероятно е измама.

Други от От страната и света

Кирил Домусчиев: Ако не се вземат непопулярни мерки, инфлационната лавина ще ни помете за месеци

Повече пари се наливат за заплати на чиновници и продънени социални системи, а срещу тях все по-малко произведени стоки и услуги Ако следващият кабинет се подлъже да продълци с политиките: още

Как софийските реки могат да вдигнат цената на имотите с 5 милиарда

В момента приличат по- скоро на канали, в които няма как да се зароди живот Впродължение на десетилетия София и много други български градове са обръщали гръб на своите реки

Щетите при черешите, поразени от студа, са сто процента

Сериозни са щетите по костилковите плодове и през тази година, каза за БТА проф. Димитър Сотиров от Института по овощарство в кюстендилското с. Ябълково

Столичната община подписа меморандум за сътрудничество с Лесотехническия университет

Кметът Васил Терзиев и ректорът доц. Христо Михайлов се договриха за съвместна работа в областта на околната среда, градската среда и общественото здраве Кметът на София Васил Терзиев и ректорът на

Човек загина при тежка катастрофа с камион и кола край Ябланица

Тежка катастрофа между лек автомобил и тир отне човешки живот. Пътният инцидент е станал около 11:30 часа край Ябланица, на първокласния път в началото на автомагистрала ''Хемус'' в посока София

>