Частните съдебни изпълнители настояват за доброволно събиране на задълженията без дела

30.09.2024 21:00 Ана Михова
Шефът на камарата Георги Дичев

Доброволното връщане на задълженията да се въведе и в България, както е в много от европейските страни, настояват от Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ). Така срещу длъжниците няма да бъдат водени съдебни процеси, а те ще могат да разсрочват задълженията си, и то неограничено във времето.

“Дори и при малки ежемесечни вноски за кредитора може да се окаже по-добре да получава свежи средства, вместо да чака с години съдебни процеси, след които длъжникът да няма доходи и имущество”, обясняват от Камарата.

Доброволното изпълнение е въведено в много европейски държави, сред които Черна гора, Румъния, Сърбия, Испания, Франция, Нидерландия, Белгия, Литва, Словения. През 2020 г. у нас също беше направен опит, но законопроектът мина само на първо четене.

Особеното при доброволното изпълнение е, че не се водят дела, както е сега у нас. Освен това не се заплащат хонорари, такси и разноски, напълно безплатно е за хората, които дължат пари. Според камарата доброволното изпълнение е добро за хората, защото няма блокиране на сметки, заплати и пенсии, не се прави опис на покъщнина, коли и имоти.

От съсловната организация настояват да бъдат натоварени и с други дейности, а не само със събиране на вземания. Една от тях например е установяване на факти - нещо, което се прави в съседна Гърция. Там например съдебните изпълнители следят дали лишените от свобода, които полагат труд извън затвора, изпълняват задължението си, или родител спазва режима на виждане с детето си.

Други от От страната и света

Курсът на еврото спрямо долара с минимални колебания

Курсът на еврото спрямо долара се движи с минимални колебания в междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин, съобщават германски сайтове за финансова информация, информира БТА

16-годишен преби майка си в Перник

Два случая на домашно насилие разследват служители от Първо РУ в Перник, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Перник. Малко преди 17 часа вчера на тел

КНСБ: Удължителният закон ще направи повече пакости

Синдикатите искат Народното събрание да гласува вече внесените проектобюджети на държавата, Здравната каса и държавното обществено осигуряване. Удължителният закон ще направи повече пакости

"Форд" обяви края на електрическия "Еф-150 Лайтнинг"

Американският автомобилостроител „Форд Мотор“ (Ford Motor) обяви, че ще се откаже от разработването на редица електрически модели, предаде Ройтерс, информира БТА

Кола блъсна дете в столичния кв. "Хаджи Димитър"

Кола блъсна дете в столичния кв. "Хаджи Димитър", съобщиха очевидци във фейсбук групата "Катастрофи в София".  Инцидентът е станал на кръстовището при 95-о СОУ

>