Крайнодесните печелят с 29,1 процента в Австрия дни преди решението ще ни пусне ли Виена в Шенген (обновена)

29.09.2024 19:04
Сградата на австрийския парламент КАДЪР: Екс/@MagicalEurope

Резултатът им е скок с 13%. Управляващата народна партия и Зелените отбелязват голям спад в сравнение с изборите през 2019 г.

6,3 милиона австрийци имаха право на глас на изборите за парламент днес. В ранния следобед до урните бяха отишли около 73% от избирателите.

Според първоначалните прогнозни резултати, съобщени от Министерството на вътрешните работи, най-голямата подкрепа от 29,1 процента е за крайнодясната Австрийска партия на свободата (FPÖ), която призовава за "ремиграция на непоканени чужденци" и за постигане на "по-хомогенна" нация чрез строг граничен контрол.

Резултатът сега е с 13 процента по-добър от резултата през 2019 година.

Австрийската народна партия (ÖVP) на настоящия канцлер Карл Нехамер взима 26,3 процента от гласовете. Това е загуба на 11,1 процента в сравнение с 5 години по-късно.

Тъй като диапазонът на неточност е около 2 процента, теоретично е възможно управляващата народна партия да измести партията на свободата.

Австрийска социалдемократическа партия (SPÖ) има 20,9 на сто.Тя губи само 0,1 процента, но отбелязва най-ниския си резултат досега.

На четвърто място е "Нова Австрия и либерален форум" NEOS с 8,8 процента. Постига плюс от 0,7 процента,

Зелените (Grünen) са с 8,7 на сто. Те губят 5,3 процента.

Комунистическата партия (KPÖ) е с 2,3 на сто.

Бирената партия (Bier) има 2,1 процента подкрепа.

Засега изглежда, че тези две партии няма да влязат в парламента - не прескачат 4-процентната бариера.

От резултатите на вота в известна степен зависи решението ще ни пусне ли Виена пълноправно в Шенген. Това ще се обсъжда на 10 октомври в Съвета на ЕС.

Официални окончателни резултати от изборите се очакват към 23 ч. австрийско време.

Само няколко минути след затваряне на избирателните секции във Виена от Министерството на вътрешните работи оповести първите прогнозни резултати.

Бързото оповестяване на прогнозните резултати, получени чрез математически модели вследствие на преброените бюлетини, е възможно поради факта, че още в 13 часа затвориха първите секции в малките населени места, след това в 15 и 16 часа – по-голямата част от близо 10 000 изборни пункта, а в 17 часа затвориха и последните бюра.

Други от От страната и света

Педофили или секта, но само изчезналите - собственикът на хижа "Петрохан" и момче, знаят истината

За тройното убийство МВР проверява няколко версии Бащата на Фидосова продал на рейнджърите хижа "Петрохан" през 2020 г., оттогава туристите я избягват Педофилска мрежа

Премиер - другата седмица. Но ще делите отговорността с него, напомни Йотова на парламентарните партии (Обзор)

Тя учтиво отклони, а ПП-ДБ нарече "абсурд" екзотичната идея на ГЕРБ - президентът да си хареса депутат и ще го изберат за шеф на НС вместо Назарян, за да поеме служебната власт Още другата седмица

Ивайло Калфин за влизането ни в Съвета за мир: Очевидно отнякъде е имало натиск

Според Ивайло Калфин – дипломат, бивш евродепутат, бивш вицепремиер и външен министър след конституционните промени, вече не съществува ясна и централизирана отговорност, каквато е имало преди

Песков: Би било лошо да отпаднат ограниченията върху ядрените арсенали на Русия и САЩ

Отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали на Русия и САЩ би било много лошо за глобалната сигурност, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС и Ройтерс

Убит е Сейф ал-Ислам - син на Муамар Кадафи

Сейф ал-Ислам, син на бившия либийски лидер Муамар Кадафи, е убит в западния град Зинтан, според либийския телевизионен канал "Ал-Ахрар". Според източници, близки до Ал-Ислам

>