Почина голямата българска цигуларка – пловдивчанката Стойка Миланова

29.09.2024 18:30
Стойка Миланова

Огромен талант, музикант от световна величина, написа Веско Пантелеев Ешкенази

Тази сутрин на 79-годишна възраст е починала голямата българска цигуларка Стойка Миланова, съобщиха във фейсбук близки на голямата музикантка. 

Родена на 5 август 1945 г. в Пловдив, Миланова от малка показва изумителен талант, бързо издигайки се до международно признание. 

Виртуозната техника бързо я прави прочута в света на класическата музика през 70-те години, малко след като печели един след друг няколко престижни конкурса.

По-късно стана един от най-големите преподаватели по този инструмент, организирайки майсторски класове по целия свят. 

По повод кончината й друг голям цигулар – Веско Пантелеев Ешкенази, написа: "Светъл път, Стойка Миланова! Цигулар и музикант от световна величина, повлиял на българската и цигулковата школа по магистрален начин". Той допълва, че огромния й изпълнителски талант ще остане след нея. 

Други от От Пловдив

Пловдивската епархия посреща копие на чудотворната икона Света Богородица Победоносна

Оригиналът е създаден в началото на XII век с идеята да предвожда армията в поход В първата неделя от Великия пост, наричана православна,  ще бъде посрещнато копие на чудотворната икона на Света

Катастрофа затруднява движението на централен булевард в Пловдив

Полиция е на мястото, образува се задръстване Пътен инцидент между микробус и лек автомобил затруднява движението в центъра на Пловдив, съобщиха шофьори пред "24 часа"

Задържаха 59-годишен, продавал нелегално много перилни препарати в Пловдив

Полицията е иззела общо 908 туби течен прах за пране с вместимост между 2,5 литра и 6 литра 59-годишен мъж е арестуван и привлечен като обвиняем за незаконно съхранение и разпространение на перилни

Ученици от Пловдив пуснаха стотици разноцветни балони в подкрепа на хора с редки заболявания

Ученици и техните преподаватели от Професионална гимназия по хранителни технологии и техника и техните преподаватели се събраха пред сградата на Община Пловдив

Млад шофьор готов да признае вина за катастрофа със загинал в Пловдив, но в обвинението имало неясноти

Съдът отказа да върне делото на прокуратурата и то започва на 13 март 21-годишният Димитър Иванов е готов да признае фактите около катастрофата в Пловдив, при която загина пешеходецът Рангел Бинков

>