АПИ: Взети са мерки за новопоявилите се свлачища на пътя Мездра - Ботевград

26.09.2024 12:54
АПИ: Взети са мерки за новопоявилите се свлачища на пътя Мездра - Ботевград СНИМКА: Гугъл стрийт вю

Предприети са всички необходими мерки за укрепване на новопоявилите се свлачища при модернизацията на пътя Мездра - Ботевград. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) във връзка с публикации в медии.

При изграждането на пътен възел „Ребърково“, част от лот 2 на проекта за модернизация на участъка от път I-1, преди повече от половин година, е регистрирано свлачище при изпълнението на изкопни работи. Още през март изпълнителят е уведомил агенцията за възникналите неочаквани свличания на земни и скални маси и веднага комисия от експерти и геолози на Института по пътища и мостове към АПИ, на ОПУ-Враца, на строителя и на надзора е извършила оглед и оценка на състоянието на участъците със свлечени земни и скални маси. Идентифицирани са четири участъка със свлечени земни маси, като едното от тях е при пътната връзка на пътен възел „Ребърково“. Изготвено е становище на проектант-геолог и в последствие свлачището е регистрирано от „Геозащита Плевен“ ЕООД.

След проведения оглед и оценка на състоянието на участъците със свлечени земни и скални маси, в спешен порядък АПИ предприе необходимите действия за ускоряване на процедурите за избор на изпълнител на укрепването на свлачището.

БТА припомня, че на 23 август бяха обявени обществени поръчки по чл. 79 от ЗОП за проектиране и извършване на строително-монтажни работи по укрепване и обезопасяване на свлачищата и нестабилните откоси по трасето на обект: „Път I-1 (Е-79) „Мездра – Ботевград“ ЛОТ 2 от км 161+367 до км 174+800“, както и за строителен надзор. Стойността на поръчката за укрепване и обезопасяване на свлачищата и нестабилните откоси по трасето е 63 292 143,84 лв. без ДДС, а за строителния надзор е 2 215 225,03 лв. без ДДС. Информацията за тръжната процедура е публична и е налична в Профила на купувача. Предстои сключване на договорите с изпълнителя на строително-монтажните работи - „Европейски пътища“ АД, и на строителния надзор – „СТРОЛ-1000“ АД.

Строителните работи по трасето на пътя Мездра – Ботевград продължават, в напреднала фаза са и се извършват по утвърдената строителна програма. Над 70 % са изпълнените строителните работи по трасето на лот 2. Строителство и основен ремонт на близо 145 км магистрални участъци и главни републикански пътища са започнати от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съобщи ведомството в началото на юли.

Други от От страната и света

Внимание! Черен лед по пътищата в най-натовареното време по празниците

В почивните дни правят реверсивно движението край Симитли, но не е сигурно, че гръцките трактори ще се махнат от Кулата Метеорологичните условия по Коледа и Нова година създават опасност от

Само в "24 часа" на 20 декември: За GenZ Дядо Коледа е скучен, Чичо Гринч - кисел, но спасява купона - съботен очерк

На 20 декември в "24 часа" четете: Внимание! Черен лед по пътищата в най-натовареното време по празниците За GenZ Дядо Коледа е скучен, Чичо Гринч - кисел

Радев връчва мандати през януари - да не развалят сега на хората празниците (Обзор)

Иска партиите да гарантират честни избори чрез 100% машинен вот, но засичане с ръчно броене Рулетката с мандатите ще се завърти след Нова година. Това обяви президентът Румен Радев в последния ден на

Спират шести блок на АЕЦ „Козлодуй” на 22 декември

Планира се на 22 декември шести блок на АЕЦ „Козлодуй" да бъде спрян заради повреда на защитно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината

bTV: Цънцарова и Йочев не са уволнени

bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година, което е стандартна практика

>