С 23% са спаднали сигналите за купуване на гласове при кампанията през юни
С 23% са спаднали сигналите за изборни нарушения по време на кампанията за вота на 9 юни. В МВР са постъпили 626 сигнали за нарушения на Изборния кодекс спрямо 813 за изборите на 27 октомври. Тогава обаче изборите бяха 2в1 - местни и парламентарни.
Досъдебните производства са 103 към 13 юни 2024 г. в сравнение със 151 за 2023 г., т.е 31% по-малко, което е в следствие на по-малкото сигнали. Задържаните са били 67 спрямо 134 през 2023 г., предупредителните протоколи са били 1403 спрямо 2144 през октомври 2023 г.
Данните изнесе служебния вътрешен министър Атанас Илков по време на изслушване в парламента за купуването на гласове.
"Това се дължи основно и само на нашите действия - всички онези превантивни мероприятия и проактивни действия, които ние изпълнявахме във всички избирателни райони. Това до голяма степен обуслови тези резултати, те не са в следствие на нашето бездействие, а напротив", обясни Илков.