ИТН: Къде бяха фармацевтите, когато затвориха аптеките по селата

18.09.2024 10:40 Павлета Давидова
Андрей Чорбанов СНИМКА: Фейсбук

Защо фармацевтите не протестираха, когато затвориха аптеките по селата и хиляди хора останаха без лекарства? 

Този въпрос отправи в парламентарните кулоари д-р Андрей Чорбанов от ИТН във връзка с готовността на аптекарите да протестират срещу законопроекта за вендинг машини за лекарства и денонощни аптеки, предложен от "Възраждане" и минал на първо четене в НС миналата седмица.

Чорбанов припомни, че в страната има изключително много населени места без аптеки, а в половината областни центрове няма денонощно отворени такива. 

"Изкушавам се да попитам фармацевтите къде бяха, когато затвориха всички малки аптеки в много от селата по различни причини. Факт е обаче, че в стотици села у нас няма никакви аптеки, което значи, че местните хора нямат достъп до най-елементарни лекарства", обобщи Чорбанов.

"Що се отнася до страховете на фармацевтите, че лекарствата ще се ползват безконтролно, не съм съгласен. Тези машини ще бъдат контролирани от аптеките, а не поставени от някакви случайни хора. Машините ще са собственост на аптеките. Най-важното е, че те ще бъдат заредени с лекарства, които не са по лекарско предписание. Иначе казано - най-базовите, основни лекарства, които човек може да си купи" обясни депутатът.

 Той подчерта, че и в момента лекарства като аналгин и аспирин не подлежат на контрол. "Лицензионният режим ще е като този в аптеките. Лекарствата, които ще са в автоматите в голяма част от европейските страни могат да се купят в супермаркета", добави депутатът.

И даде пример, че и сега може да си купи 10 опаковки аспирин от аптеката и аптекарят няма да го попита нищо. Освен това сега в селата се процедирало по следният начин - някой отива в града и пълни сак с лекарства за всички, правели го дори кметове. Хапчета от първа необходимост се продавали и в селския магазин. Кой контролира това, попита Чорбанов.

"Кой контролира саковете, които влизат от Гърция и Турция?", продължи с въпросите той. И обясни - от там се купували лекарства, защото са по-евтини, или защото ги няма у нас. 

Парламентарната група на ИТН категорично подкрепя промените в закона, предложени от "Възраждане", за поставянето на машини за лекарства там, където няма денонощни аптеки, подчерта той.

Други от От страната и света

Човекът делфин без ръце прегърна световните рекорди

Габриел Араужо се изсмя на природните закони и с двата си увредени крака се научи да се облича, да се храни, да си мие зъбите и да побеждава в басейна Всички големи в световния спорт уважиха с

Пълен списък на новите депутати със снимки (Инфографики)

Новите 240 депутати в 52-орото Народно събрание са вече известни. От утре администрацията на парламента може да започне работа по издаването на карти на депутатите

Димитър Ганев: Местните избори през 2027 г. ще определят бъдещето и на ГЕРБ, и на ПБ

Електоралната подкрепа за Румен Радев и формацията му „Прогресивна България" се превърна в „цунами", а не просто във вълна заради съвпадение на четири ключови мотива сред избирателите

Учител на месеца искал да ликвидира хора от екипа на Тръмп (Обзор)

Първата дама бързо разбрала за стрелбата, президентът мислел, че е паднал поднос Мъжът, арестуван след нападение в хотел “Хилтън”, където се е провеждала вечерята на кореспондентите от Белия дом с

Моторист е загинал в катастрофа с микробус край Капитан Димитриево

Млад моторист е загинал в катастрофа с микробус при разклона за село Капитан Димитриево, Община Пещера, днес следобед. Това съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав

>