Учебната година в село Сотиря, Сливенско, започна в нов училищен корпус

16.09.2024 11:19 Ваньо Стоилов
Нова класна стая в село Сотиря, Сливенско. Снимка: Община Сливен
Кметът на община Сливен Стефан Радев подари на училището в село Сотиря икона на Свети Димитър. Снимка: Община Сливен

Новозавършеният нов корпус на основно училище "Св. Паисий Хилендарски" в сливенското село Сотиря бе открит официално днес, на първия учебен ден, съобщават от общинския пресцентър. Водосвет и освещаване на новия обект извърши отец Стилиян Станков.

Така община Сливен показва, че продължава да изпълнява плана си за развитие и подпомагане на системата на образованието. 

Поздравления за новата придобивка към всички присъстващи и изпълнителите на строителните дейности отправи кметът на община Сливен Стефан Радев. Заедно с директора на учебното заведение Женя Георгиева и председателя на Комисията по образованието и науката в Народното събрание Красимир Вълчев, градоначалникът преряза лентата на новия обект.

„Радостно е, че днес има нужда от нови училища и нови детски градини. През годините досега, успяхме да инвестираме значителен ресурс за сградния фонд на детски градини, ясли, физкултурни салони и дворни училищни пространства. Тези дейности са приоритетни за нас и ще продължат и занапред", увери Радев. 

През 2020 г. община Сливен получи финансиране за изграждането и разширението на няколко детски градини и училища по програма "Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 – 2022" на Министерство на образованието и науката /МОН/. Към строителните дейности по програмата беше включено и изграждането на нов училищен корпус за нуждите на ОУ "Св. Паисий Хилендарски" в село Сотиря.

"Пожелавам на всички една много успешна учебна година. На вас деца, да имате много слънчеви и прекрасни мигове в новото училище, което да ви даде посока към по-нататъшна успешна реализация в живота!", каза още Стефан Радев. Той подари на училището икона на Свети Димитър.

Поздравления за новата придобивка отправи и народният представител Красимир Вълчев, който беше министър на образованието при започването на строежа. Той подчерта, че винаги е давал за пример село Сотиря във връзка с усилията на община Сливен да бъдат обхванати и приобщени всички деца в училищата.

„Идването ми тук през 2019 г. ми помогна тогава да аргументираме програмата за строеж и пристрояване на училища и детски градини и се радвам, че успяхме", добави Вълчев.

Конструкцията на двуетажната сграда е изпълнена в модерен дизайн. Разполага с десет класни стаи, столова и санитарни помещения. На обекта е изградена отоплителна централизирана инсталация с лъчисто подови вериги и термопомпа.

197 ученици в прогимназиален етап ще се обучават в новия корпус. Общият брой на възпитаниците в учебното заведение е 314.

Част от средствата за строителството са по линия на Националната програма на МОН, останалите средства са от делегирания бюджет.

Други от От страната и света

Ресорната комисия в НС прие удължителния закон за бюджета

Ресорната комисия в Народното събрание прие удължителния закон за бюджета. Той урегулира държавните плащания в рамките на следващите три месеца. Според Закона за публичните финанси

Кола пламна на паркинга на столичното летище (Снимки)

Кола пламна на паркинга на столичното летище "Васил Левски", стана ясно от публикация във фейсбук групата "Катастрофи в София". Снимката бе придружена и от коментар: "За съжаление, има и такива дни..

"Спаси София": Без технически одит на "Топлофикация - София" няма как да се решат пробллемите

Без технически одит, който да покаже какво е състоянието на "Топлофикация - София", кметът си играе на хазарт със сметките на хората, защото звучи хубаво да намерим частен инвеститор

Затворник почина в линейка на път за болница

Затворник почина в линейка на път за болница. В понеделник, малко след 22.00 ч., на път за здравно заведение, в линейка е починал 38-годишен мъж. Той изтърпявал наказание "лишаване от свобода" в

НАП провери общо 564 търговски обекта за необосновано повишение на цените

Екипите са установили 65 нарушения Само за два месеца, от началото на октомври до момента, фискалните инспектори от НАП и служители на Комисията за защита на потребителите (КЗП) са проверили общо

>