С 9 млн. лева кино "Космос" в Пловдив от руина става културен център, ето как (Снимки)

07.09.2024 15:10 Радко Паунов
Така трябва да изглежда площадното пространство пред кино "Космос" след преустройството. Сега е запуснато и с изпотрошени плочки.
А така ни уверяват, че ще стане киносалонът, за да заживее нов живот.

За пловдивчани ще е радост да видят някогашната емблематична сграда изпълнена с живот

С още един културен център от най-модерен тип ще се сдобие Пловдив, като преустрои бившето кино „Космос".

Повече от 30 г. емблематичната сграда в сърцето на града се руши, но вече е изготвен технически проект за нейното преустройство, уверяват от дирекция "Култура" на общината.

За пловдивчани на зряла възраст ще е радост да видят някогашния киносалон отново пълен с живот. Мнозина не спират да питат: "Докога тази клоака в центъра на града?".

Поръчката за преустройство е на стойност 9 млн. лева, като по национална програма са отпуснати 4 млн. лева. Те са достатъчни, за да бъдат избрани изпълнители и да започне преустройството.

Проектът включва зала, фоайе с две по-малки, изложбени площи, кафене. Амфитеатралният салон ще се ползва за кино и за театрални представления, концерти, презентации, аудио-визуални спектакли, събрания и конференции. Специфичните характеристики на залата с 599 места я правят по-скоро място, подходящо за фестивално кино, премиери на български филми.

Аудио-визуалната система осигурява 2D и 3D прожекции с пълнообхватен звук, висококачествено концертно озвучаване, възпроизвеждане на звукови ефекти. Във фоайетата ще се правят изложби, презентации, семинари, обучения и публични дискусии. На партерното ниво се обособяват билетна каса и охрана, гардероб, кафе-сладкарница със склад.

Проектът не предвижда промени във фасадата и обема на самата сграда. Предвидено е пълно обновяване на ВиК, отоплителната и вентилационната система. Покривът ще бъде подменен.Остъкляването на сградата подлежи на модернизация и осъвременяване. Това налага алуминиева окачена фасада, максимално близка до оригиналната.

Настоящият проект предлага модерно решение за площадно пространство, което не само да осигури комфорт на хората, преминаващи през него, но и да превърне мястото и сградата в притегателен център за посетители от различни възрасти в широк часови диапазон.

Всичко това звучи прекрасно, въпросът е кога ще стане, питат пловдивчани. И припомнят, че имаше обещания бившето кино да бъде преустроено по време на европейската столица на културата, а тя се проведе преди пет години.

Други от От Пловдив

Преподавател в Пловдив е с 4 обвинения за блудствени действия с момичета на 16 и на 13 г. (Обзор)

Аврам Андреев е син на бившия директор на операта в Пловдив Андрей Андреев, депутат от СДС във Великото народно събрание С 4 обвинения за сексуални престъпления се оказа един образован и отдаден на

Изслушват двамата кандидати за шеф на Окръжния съд в Пловдив на 17 март

Розалия Шейтанова и Иван Калибацев се конкурират за поста отново Съдийската колегия на ВСС ще изслуша двамата кандидати за председател на Окръжния съд в Пловдив на 17 март. т. г

Пенсионери от Пловдив поканиха на среща правосъдния министър, той им разказа как защитава възрастните

Открихме 400 души, настанени в незаконни домове, по-тежко преживяване не съм имал в живота си, каза Георги Георгиев Министърът на правосъдието Георги Георгиев се срещна с представители на

Кметът на Пловдив Костадин Димитров доволен от свършеното през 2025 г.

Похвали се с изключителна финансова дисциплина и големи инвестиции Кметът на Пловдив Костадин Димитров сподели, че е прегледал  отчета за работата си през миналата година и е почувствал

15 г. затвор за пловдивчанин, изнасилил дъщеря си на брега на Марица и заплашил да я убие, ако каже

Поканил я да се разходят, нахвърлил се върху нея с удари, а след това я заставил да мълчи, ако иска да остане жива Престъплението е извършено в условията на опасен рецидив - не за пръв път е осъждан

>