Върховният административен съд отхвърли жалбите на Зелените за АМ "Струма"

30.08.2024 23:30
СНИМКА: pixabay

Върховният административен съд отхвърли жалбите на зелените. АМ "Струма" ще се довърши.

С окончателно определение от днес, 30.08.2024 г., Върховният административен съд допуска предварително изпълнение на решение на министъра на околната среда и водите Петър Димитров, с което е преценено, че за изграждането на АМ „Струма" по варианта Г10/50 от Кулата към София през Кресненското дефиле, не е необходима нова Оценка за въздействие върху околната среда. Такава има, валидна и влязла в сила от май 2023 г., съобщава Еко Новини.

Това решение на ВАС е по поредното от 14-те дела, образувани по жалби на зелени неправителствени организации срещу довършването на АМ „Струма". Конкретните жалбоподатели срещу административния акт на Министерството на околната среда и водите са „Асоциация на парковете в България", основана от Тома Белев, и „Сдружение за дива природа Балкани" на Андрей Ковачев, бивш съпредседател на партията „Зелено движение".

Според съда жалбите на двете екологични неправителствени организации са неоснователни. ВАС констатира, че довършването на АМ „Струма" е от изключително важно значение за европейската транспортна мрежа и затова е обект от национално значение. АМ Струма е част от TEN-T мрежата, която трябва да бъде завършена до 2030г., какъвто ангажимент е поела България.

Освен това, всяко забавяне на строителството на АМ „Струма" ще навреди на безопасността на движението и живота и здравето на гражданите. Негативни последици ще има и върху националната сигурност и транспортната достъпност.

Съдът отбелязва, че участъкът от АМ „Струма" през Кресненското дефиле е най-опасният от цялата транспортна мрежа на страната, с много загинали и пострадали. Всяко забавяне би означавало нови катастрофи, въпреки поставените ограничителни колчета.

Върховният административен съд констатира, че жалбоподателите нямат конкретни доводи, че изграждането на АМ Струма по трасето Кулата-София, вариант Г10/50, ще има неблагоприятни последици върху околната среда. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Подписано е с особено мнение от съдия Павлина Найденова.

Други от От страната и света

Вижте как ще бъде отбелязан 6 май в различните градове

Денят на храбростта и празник на Българската армия на 6 май ще бъде отбелязан в столицата с водосвет на бойните знамена и знамената-светини. В тържествения ритуал ще участват министърът на отбраната

В тежко състояние са двама от намушканите от жена във Варна

Кръвната проба за алкохол на жената показала над 2 промила Двама от намушканите с нож във Варна са в тежко състояние, като са им извършени операции в болница „Св. Анна", пише bTV

Щастието за Димитър Маринов: Синовете ме прегръщат, жена ми се усмихва, пътувам през Розовата долина

За 35-ия рожден ден на "24 часа" си пожелахме щастието да е първа новина за българина. Успели, известни и интересни българи разкриват своята рецепта за щастие

Павел Попов, ДБ: Ще имаме общ кандидат за президент с ПП, вероятно ще се явим заедно на някои места и за местните избори

Ще имаме общ кандидат за президент с "Продължаваме промяната", какъвто е ангажиментът, който сме поели да спазим. Вероятно ще се явим заедно и на местните избори през 2027 г. на някои места

Над 250 домакинства в Несебър замениха безплатно старите печки на дърва с модерни алтернативи

Над 250 домакинства в община Несебър вече са заменили старите си печки на дърва и въглища с екологични отоплителни уреди. Стотици други заявления са в процес на разглеждане и одобрение

>