Смъртоносен участък: 17 пътни инцидента с тирове край с. Въглевци

27.08.2024 08:14
17 пътни инцидента с тирове край с. Въглевци СНИМКА: Пиксабей

„Оттам идват с висока скорост, има голям завой и не се намалява на тези завои, макар че асфалтът е нарязан, има маркировка, има знаци“, коментира Росен Караминков, живеещ в селото.

„Проблемът е, че преди завоя има скоростна отсечка в две ленти, в която автомобили изпреварват камиони и обратното. След като свърши отсечката, има знаци за 60, за събиране в една лента и всичко използва до последния момент, за да може да изпревари“, твърди и Димитър Пенчев.

„Хората не могат да пресичат – ако пресечете без да бягате, няма как да стане“, категорична е Иванка Братанова от селото.

Местните твърдят, че в проекта за ремонт на пътя през 2006 г. е била заложена бетонна стена, която да обезопаси селото от пътни инциденти.

„Аз съм ходил лично в АПИ – в София… Като отпадна, поне да бяха изпълнили стената, т.е. имало е решение на този въпрос – въобще този завой щеше да се избегне“, обяснява Христо Вълчев.

„Беше заложено в проекта да има тази шумозаглушителна стена - с бетони, но не я направиха“, пояснява Иванка Братоева.

Село Въглевци е по пътя на основния тежкотоварен трафик, който свързва Северна и Южна България. От пътната агенция са въвели мерки за безопасност на републиканското трасе.

„През 2023 г. в този участък и по протежението на целия път е изпълнена непрекъсната червена линия, с две плътни бели между които са поставени гъвкави ограничители с цел забраняване изпреварването в тези невралгични участъци с ПТП. Допълнително там е изпълнена и напречна шумна маркировка, която да прикове вниманието ида предупреди водачите“, обяснява инж. Венцислав Ангелов, директор на ОПУ- Велико Търново.

Причина за честите катастрофи според агенцията обаче е и поведението на шофьорите.

„Това, което забелязват от сектор „Пътна полиция“, е високата скорост, която най-вече се развива от водачите на автомобили с чуждестранна регистрация. Проблемът е с шофьорите от Турция и Румъния, които масово не спазват ограниченията на скоростта“, допълва инж. Венцислав Ангелов.

Трафикът в Хаинбоаз се увеличил през последните две години. За денонощие в 58-километровия проход преминават около 15 000 превозни средства.

„Ще надупчим  пътя. Ще излизаме всеки ден тук на протест, докато не вземат мерки“, заявява Рашид Каров от селото.

И според пътните експерти, и според хората в района, за по-голяма превенция е наложително в участъка да се инсталира радарна камера.

Други от От страната и света

САЩ отново удължиха лиценза за продажба на чуждестранни активи на "Лукойл"

Министерството на финансите на САЩ удължи до 28 февруари лиценза на „Лукойл" за продажба на негови чуждестранни активи. Решението е отразено в документ

Доц. Наталия Киселова: Към момента не сме готови да въведем сканиращи устройства

Предложението да се вадят от избирателните списъци хора, които не са гласували в предишни избори, било към началото на 51-ото НС, БСП-ОЛ щели да го оттеглят Предложението да се вадят хора от

Надежда Йорданова: Опитваме се да се направи всичко възможно следващите избори да са честни

Опитваме се да направим всичко възможно следващите избори да са честни. Това каза в "Денят започва" по БНТ Надежда Йорданова от ПП-ДБ. „Опитваме се да се направи всичко възможно следващите избори да

Грипът в Стара Загора настъпва, но е рано за епидемия

Заболеваемостта от остри респираторни заболявания и грип на територията на Стара Загора плавно се увеличава през първите две седмици на януари 2026 г., съобщиха от РЗИ

При катастрофи през изминалото денонощие в страната е загинал един човек

Един човек е загинал, а 10 са ранени при катастрофи през изминалото денонощие в страната, съобщиха от МВР на сайта си. За изминалите 24 часа произшествията с пострадали са 11

>