Българинът и на почивка харчи все едно си е вкъщи - 2/3 от парите за храна и хотел

26.08.2024 21:30
С близо 30% са се увеличили за година разходите за почивка у нас.

За почивка у нас дава средно по 292 лв. на човек, навън разходите са почти три пъти повече

Дори когато е на почивка, българинът харчи парите си както и в ежедневието си.

Близо 2/3 от разходите отиват за хотел и храна, показват последните данни на НСИ, които са за второто тримесечие на годината. Като се добавят и парите за транспорт, се оказва, че под 10% от заделения за ваканцията бюджет отива за развлечения.

Идентично е разпределението на разходите и в ежедневието - над половината отиват за храна и жилището, а за развлечения се отделят под 4 на сто от парите.

Все пак при пътуванията в чужбина българинът дава повече средства, за да разгледа забалежителности и да се забавлява - над 22% от бюджета. За сметка на това е по-пестелив при настаняването - за хотел отиват 17% от парите.

По време на почивка средният разход на човек в България е бил 292,20 лв. през второто тримесечие. Той се е увеличил с близо 30% за година. В чужбина се харчат средно по 846,41 лв. на човек. Тук нарастването е далеч по-скромно и под 5% на годишна база. Според данните на националната статистика през второто тримесечие на годината 1,2 млн. българи са били на туристически пътувания. Преобладаващата част от тях - 71,3%, са били само в страната. На годишна база броят на хората, които са били на почивка или екскурзия, се е увеличил с 3,1%.

Най-много пътуват българите на възраст между 45 и 64 години. Те почиват основно у нас, а 77,2% от пенсионерите над 65 години изобщо не се излизали в чужбина.

Младите - между 15 и 24 години, пък предпочитат да пътуват в чужбина - тяхната група е най-голяма от тези, които са отишли зад граница.

Други от От страната и света

Цената на златото е напът да запише най-сериозната си загуба от 6 години насам

Цената на златото е напът да запише най-сериозната си седмична загуба от шест години насам, след като ескалацията на конфликта в Близкия изток доведе до рязко поскъпване на енергоносителите и охлади

Омбудсманът организира среща заради стотиците жалби за високи сметки за ток

Омбудсманът Велислава Делчева организира публична среща на всички заинтересовани страни на тема: „Мерки за ефективна защита на потребителите на електроенергия"

Гърция въвежда предмет „Етика" като алтернатива на религията

От учебната 2026–2027 г. гръцките училища въвеждат задължителен предмет „Етика" като алтернатива на часовете по религия. Решението на Върховния административен съд слага край на десетилетното чакане

Освиркаха австралийския премиер в най-голямата джамия в страната

Премиерът на Австралия Антъни Албанезе беше освиркан и принуден да прекрати по-рано посещението си в най-голямата джамия в страната по време на молитвите за празника Рамазан Байрам

Проф. Христо Пимпирев за отиващия си парламент: Може би ги избираме нечитави

Имаше доста неща, които отиващото си Народно събрание свърши, но както е нормално за България, рейтингът на парламента е най-нисък. Може би нечитави ги избираме

>