Утре Радев се среща с кандидатите за служебен премиер по "домовата книга"

20.08.2024 17:39
Румен Радев СНИМКА: Георги Палейков

На 21 август, сряда, в продължение на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство държавният глава Румен Радев ще проведе срещи и разговори с определените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията лица, които могат да бъдат назначени за служебен министър-председател. Това съобщиха от прессекретариата на президентството.

В понеделник Румен Радев отказа да подпише указ за назначаване на служебния кабинет на Горица Кожарева, защото Калин Стоянов остава в състава като МВР министър. Според Румен Радев това ще възпрепятства провеждането на честни избори.

Горица Кожарева обаче отказа да смени Стоянов и отиде при главния прокурор да подаде сигнал за натиск върху нея кой да бъде вътрешен министър. Не назова конкретни имена и посочи, че не е имало заплахи. Хора обаче са й се обаждали по телефона и я съветвали да се спре на друг министър.

При това положение продължава да работи кабинетът на Димитър Главчев с вътрешен министър Калин Стоянов.

"Ще изпълнявам задълженията си на служебен министър-председател толкова време, колкото е необходимо, за да не изпада държавата в конституционна криза", заяви Главчев.

Президентът призова НС да "попълни домовата книга", тъй като от десет души вътре две позиции са вакантни (омбудсман и заместник), двама са с изтекъл мандат, а четиримата представители на БНБ не искат да се замесват заради особености на законодателството на Европейската централна банка и приемането на еврото. Освен тях остават само настоящият премиер Глачев и председателката на НС Рая Назарян, която отказа поста на министър-председател още преди Радев да я покани на среща, понеже не можело ярка политическа фигура да отговаря за организирането на изборите.

Днес се проведоха две срещи - председателски съвет и сбирка на всички без групата на ДПС и Делян Пеевски. На първата присъстваха ГЕРБ, БСП и ИТН. "Възраждане" ги нямаше, а ПП-ДБ са напуснаха, като видяха, че присъства Пеевски. На втората среща са отишли само ПП-ДБ, "Възраждане" и част от независимите депутати.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от От страната и света

Румен Радев: Замразяваме ръста на заплатите на изборните длъжности. Политиците трябва да дадем пример

"Днес в Берлин ни предстои среща с канцлера Мерц по негова покана. Убеден съм, че тя ще потвърди и разшири ползотворното сътрудничество между България и Германия

Хазартна компания се опитва да регистрира BANGARANGA като търговска марка

Заявка за регистрация на търговска марка BANGARANGA е била подадена в Служба на Европейския съюз за интелектуална собственост на 17 май. Това потвърди пред Darik Business Review адвокат Диана Попова

Плащат на 232 000 души по 20 евро компенсация за високите цени на горивата от утре

Общо 232 000 собственици на автомобили с ниски доходи ще получат компенсация от 20 евро за високите цени на горивата за месец април. Агенцията за социално подпомагане (АСП) ще започне да изплаща

Върховният съд потвърди присъда по дело за 6 килограма кокаин в Момчилград

Върховният касационен съд окончателно остави в сила решението на апелативните магистрати в Пловдив, с което на Юри Райчев беше наложено наказание от 4 години и 8 месеца лишаване от свобода за държане

Въздушна линейка откара към София 14-годишна родилка в тежко състояние

14-годишна родилка беше откарана с медицински хеликоптер по обед от търновската болница към столична клиника. Въздушната линейка кацнал на вертолетната площадка в МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов"  около

>