Партиите не се разбраха какво да правят със служебния кабинет - чакат Радев

20.08.2024 14:10
Парламент

Партиите в парламента не успяха да постигнат съгласие за общ ход, след вчерашния провал на служебния кабинет "Кожарева".

За днес бяха предвидени две срещи - председателски съвет в 11,00 часа и сбирка на всички без групата на ДПС и Делян Пеевски.

Първата среща продължи около час. Още сутринта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предупреди, че няма да прати свои хора на нея. "Възраждане" също са отсъствали, а ПП-ДБ са отишли, но щом са видели Пеевски, са напуснали. Втората среща май изобщо не се е състояла, понеже по това време лидерите вече излизаха да правят изявления.

Така или иначе съгласие не е било постигнато, понеже всеки настоява за нещо различно. Сутринта Борисов призова президента Румен Радев и служебния премиер Димитър Главчев да намерят формула, по която да отстранят МВР министъра Калин Стоянов и да намерят подходящ човек, партиите да идат бързо на избори, а проблемът с попълването на т.нар домова книга да се решава после. За какво настоява ДПС около Делян Пеевски не стана ясно, понеже той самият не обясни, но пред медиите Тошко Йорданов от ИТН обясни, че и движението са настоявали за бърз вот.

ПП-ДБ пък още вчера отправиха покана за среща днес с предложение парламентът да приеме промени в Закона за Сметната палата и да избере нови заместник-председатели, за да се "попълни" домовата книга. Това би означавало избор на нови двама души на мястото на Тошко Тодоров и Горица Кожарева, чиито мандати са изтекли още 2022 г.

ИТН пък искат да се сменят не само зам.шефовете на палатата, но и да се изберат нов омбудсман и заместник-омбудсман, да се смени Андрей Гюров като подуправител на БНБ, а ако се налага - и Димитър Главчев като шеф на Сметната палата.

Други от От страната и света

Почина основателят на "Фантастико" Валери Николов. Милионерът, на чиято визитка пишеше "бакалин" (Обзор)

Беше популярен с това, че превръщаше хобитата си в бизнес Основателят и собственик на “Фантастико” Валери Николов почина на 6 декември вечерта след дълго боледуване, съобщиха от семейството му

Кофи за боклук пламнаха в столичния кв. "Люлин"

Кофи за боклук са се запалили в столичния квартал „Люлин". Това стана ясно от публикации в социалните

ДПС-Ново начало: Призоваваме всички членове и симпатизанти на митинг в защита на държавата

Призоваваме всички членове и симпатизанти на ДПС на митинг в защита на стабилността в държавата. Това съобщиха от пресцентъра на ДПС - Ново начало във фейсбук

Отново търсят мистериозно изчезналия преди 11 г. малайзийски самолет с 239 души на борда (Обзор)

Мисията повежда компанията, която вече 2 пъти без успех издирва боинга Усилията за разгадаването на една от най-големите авиационни мистерии в света, а именно каква е била съдбата на изчезналия преди

Спряно е делото за смъртта на 14-годишния, паднал от блок след пушене на вейп

Почти година след смъртта на 14-годишния Валентин от Плевен, който падна от седмия етаж след употребата на вейп с наркотици, наказани няма. Делото е приключило без подсъдими лица

>