Може вотът да се измести след изборите в САЩ на 5 ноември

20.08.2024 07:00 Димитър Ганев, изследователски център "Тренд"
Избори СНИМКА: Архив

Това е продължение на политическата криза, вече с конституционен привкус

Това е продължение на политическата криза с конституционен привкус, но какво следва? Кабинетът “Главчев” продължава да действа до момента, в който е назначен нов служебен кабинет. Няма конституционен срок за съставяне на служебен кабинет. Очевидно обаче целта на Радев е сегашният кабинет да не организира извънредните парламентарни избори.

Румен Радев още отначало изрази претенция Калин Стоянов да не е в състава на кабинета “Кожарева”, до голяма степен и смяната на Главчев с Кожарева бе опит да се назначи нов вътрешен министър. Това не се случи.

Радев даде посока на действие - да се запълнят овакантените постове по домовата книга - омбудсман, зам.-омбудсман и подуправител на БНБ. А процедурата за избор на омбудсман е минимум 3-4 седмици. Въпросът е може ли да има мнозинство анти- Пеевски в рамките на това НС? Няма да е лесно, защото това означава на една маса да седнат ПП-ДБ и “Възраждане”.

От всичко това следва, че изборите се отлагат поне с няколко седмици, а може би и с месец спрямо датата 20 октомври. И може да се окаже, че ще бъдат след изборите в САЩ, които са на 5 ноември.

Има ясна тенденция към все по ниска избирателна активност и отлив на избиратели - тенденция, на която последните избори поставиха рекорд. Не виждам как последните събития ще променят тази тенденция. Не виждам как активността ще е по-висока от тази, която имахме.

Други от Лични

Да не се окаже, че може да наблюдаваме втора серия от "С вас сме, г-н президент"

Зад грижливата и умерена политика на правителството "Желязков" водещи политически фигури разгръщаха последователна кампания за усилване на ключови елементи за един неоавторитарен режим - засилващ се

Настъпва паника в добрите сили

Мдааа... Настъпва паника в добрите сили. Един партиен лидер ще раздава шамари. Други политически активисти и партийни агитатори търчат по студията и с агресивен патос обвиняват изборната

Наказателен вот - вижте как го нарисува Анри Кулев

Закон за забраната на Георги Банов

Всичко да се приема в социалните медии, нямам вяра на депутати Мистериозен списък на журналисти за "отстраняване от ефир" се появи и разпространи бързо в социалните мрежи в събота

Който къса в ефир вестници днес, утре ще гори книги

От коя партийна централа излезе списъкът с телевизионните врагове на народа? Мистериозен списък на журналисти за "отстраняване от ефир" се появи и разпространи бързо в социалните мрежи в събота

>